Japoni, centralet, jashtė funksionit

Shko poshtė

Super Japoni, centralet, jashtė funksionit

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Wed Mar 30, 2011 7:46 pmJaponia do tė nxjerrė jashtė funksionit katėr reaktorėt e centralit berthamor “Daiici”, nė Fukushima.

Operatori i saj, TEPCO e bėri kėtė deklaratė tre javė pasi dėshtoi vėnien e tyre nėn kontroll.

Kompania garantoi edhe kompensim pėr tė gjithė ata qė kanė vuajtur pasojat e shkaktuara nga rrezatimi.

Zėdhėnėsi i qeverisė, Jukio Edano tha se ekspertėt japonezė po shqyrtojnė mundėsinė pėr tė mbuluar ndėrtesėn e reaktorėve me njė material tė veēantė, pėr tė ndaluar pėrhapjen substancave radioaktive.

TEPCO ėshtė akuzuar pėr mungesė transparence dhe se nuk ka dhėnė informacion tė shpejtė.

Nivele tė dėmshme tė radioaktivitetit u zbuluan nė zonėn pranė centralit.

Uji i detit, nė afėrsi tė centralit ka arritur nivelet mė tė larta tė rrezatimit, nga ēfarė u raportua mė parė.

Shifrat e reja, pranė reaktorit 1, qė ndodhet 300 metra larg bregut, tregojnė se jodi radioaktiv ėshtė 3.355 herė mė i lartė, se norma.

Si TEPCO ashtu dhe agjencia nuk e dinė burimin e rrjedhjes radioaktive.

Sasi e vogėl Plutoni u zbulua brenda dhe jashtė ndėrtesave tė reaktorėve, i cili mund tė ketė dalė nga shkrirja e shufrave bėrthamore.

Mbi 11 mijė persona kanė humbur jetėn nga tragjeditė binjake qė goditėn vendin, tėrmetit dhe cunamit.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi