Bllaca: Me urdhėr tė Fahredin Gashit e kemi vrarė Sali Gashin

Shko poshtė

Super Bllaca: Me urdhėr tė Fahredin Gashit e kemi vrarė Sali Gashin

Mesazh nga Lim-On prej Thu Mar 31, 2011 8:27 am
Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė ka vazhduar sot seanca gjyqėsore kundėr
Fahredin Gashit dhe Hysri Ramės. Sot pėr herė tė parė ka dėshmuar
dėshmitari i mbrojtur i prokurorisė Nazim Ballaca, i cili njė vit mė
parė bėri publike vetė tė gjitha krimet e kryera nga ai dhe Fahredin
Gashi e bashkėpunėtorė tė tjerė tė njohur si pjesėtarė tė SHIK-ut.
Fillimisht Ballaca ka dėshmuar pėr lidhjet e tij me Hysri Ramen me tė
cilin ka thėnė se ka lidhje miqėsore ndėrsa me Fahredin Gashin lidhje
shoqėrore. “Me 16 qershor pėr herė tė parė kam shkuar tė Fahredinė Gashi
nė fshatin Divlak dhe disa ministri ishin nė malet e Berishės duke
pėrfshire edhe MB. Arsyeja ishte sepse ende kishte forca serbe qė nuk
ishin larguar nga Kosova nė atė kohė nė drenicė dhe regjionin ku
dominonte forca jonė nuk kishte forca policore serbe por nuk dihej pėr
Prishtinėn. Nė muajin maj dhe qershor ishin fuqizuar marrėdhėniet mes
meje dhe Fahredin Gshit ku takoheshim pėr ditė dhe mė 14 qershor me 1999
jemi marr vesh dhe mė ka urdhėruar tė dal tė shkolla fillore e fshatit
Pjetershticė pėrafėrsisht nė ora 9 jemi takuar dhe mė ėshtė drejtuar mė
kėto fjalė: “Do tė shkojmė tė marrim njė person nė pyetje jashtė
shtėpisė sė tij kemi shkuar rrugės dhe kemi arritur nė fshatin
Varigofc”.
Kemi
shkuar me njė shtypin qė sipas traditės sonė njė katėshe kemi trokitur
nė der dhe ka dal njė person dhe kemi marrė me dhunė pasi qė i kemi
bėrtit e kemi pyetur se ku ėshtė shtėpia e Sali Gashit. Kemi ecur nė
drejtim tė shtėpisė sė Sali Gashit jemi afruar tė dera e personit nė
fjalė e kam ditė qė po e kėrkojmė Sali Gashin kėtė e ka marr vesh para
derės sė vllahut tė viktimės. Rreth 30 ose 50 metra iu kemi afruar derės
sė shtėpisė. Pasi ėshtė hap dera e shtėpisė i pasi ka hyrė Fahredin
Gashi i dyti unė. Kemi qenė tė armatosur me automatikė. Ėshtė hapur dera
e shtėpisė dhe nė korridor afėr derės personi i parė ka qenė njė femėr
mė pas ka qenė dy vetė tjerė Gashi i pari e unė i dyti kemi hyrė nė
dhomėn e parė nė tė majtė ku ishte viktima Gashi ka hyrė i pari nė dhomė
dhe ishte gjysmė e hapur dera na kanė thėnė ēka po doni e kemi kėrkuar
mė kėmbngulje ku ėshtė Salihu kjo ka zgjatur shuam shkurt ndoshta njė
minutė. Kemi hyrė nė dhomėn kemi bėrė krimin viktima ka qenė i shtrirė
nė kauq. Mė pas e kemi marrė viktimėn dhe e kemi ekzekutuar” ka thėnė
Nazim Ballaca

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi