Qeveria & ICO, mospajtime pėr guvernatorin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Qeveria & ICO, mospajtime pėr guvernatorin

Mesazh nga Lim-On prej Thu Mar 31, 2011 8:28 am


Pas mospajtimeve pėr rritjen e
pagave, ka filluar edhe njė “duel” mes Qeverisė sė Kosovės dhe
Pėrfaqėsuesit Civil Ndėrkombėtar. Tash sherri ka plasur nė rastin e
zgjedhjes sė guvernatorit tė BQK’sė.

Qeveria
e Kosovės nuk po pajtohet me kandidatėt e mbetur nė garė. Fjala ėshtė
pėr Gani Gėrgurin, aktualisht ushtrues detyre i guvernatorit dhe
profesori i ekonomisė, Safet Merovci. “Ka mundėsi qė tė anulohet krejt
konkursi”, ka thėnė njė burim brenda Qeverisė sė Kosovės.

E
gjithė kjo kishte filluar pas eliminimit tė Gazmend Lubotenit nga
Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar nga gara pėr guvernator. Ky kandidat
shihej si mė i preferuari pėr guvernator nga Qeveria.

Megjithatė, zyrtarisht arsyet e eliminimit thuhej se ishin mungesa e kritereve formale qė kėrkonte konkursi.

Pėr
me tepėr, sipas tė njėjtit burim, ICO’ja ėshtė pėrzier nė punėt e
Panelit pėrzgjedhės, duke intervistuar pėr herė tė dytė kandidatėt. Pas
intervistimit, ka eliminuar Lubotenin nga gara.

Kėto
ndėrhyrje, Zyra Civile Ndėrkombėtare i bazon nė Pakon e Ahtisarit, edhe
pse pajtohet se kompetencė e saj ėshtė veē ta japė pėlqimin. Nga ana
tjetėr, Paneli i BQK’sė thotė se nuk ka pasur nevojė pėr kėto ndėrhyrje.
Madje, paralajmėrojnė se pėr ketė punė do t’i dėrgojnė selam edhe
Qeverisė.

Zėdhėnėsi i ICO’sė, Andy McGuffie ka thėnė pėr “Express”, se kėto kompetenca dalin nga Pakoja e Ahtisarit.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 27
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi