Ēfarė duhet ngrėnė nė mesditė

Shko poshtė

Super Ēfarė duhet ngrėnė nė mesditė

Mesazh nga Gonna prej Thu Mar 31, 2011 8:33 am

Nė njė ditė tė ngarkuar pune tė gjithė ne nuk i kushtojmė rėndėsinė e duhur drekės. Por, mos harroni se rrezikoni shėndetin duke konsumuar produkte tė yndyrshme dhe me shumė kalori siē janė fastfood-et.
Nėse tregoheni tė kujdesshėm ndaj ushqimit tė drekės, do tė ushqeheni nė mėnyrė tė shėndetshme dhe do tė qėndroni larg kileve tė tepėrta.

Sandviēėt e shėndetshėm tė pėrgatitur pėr pushimin e drekės dhe gjellėt e mbetura nga njė natė pėrpara janė njė alternative e mirė pėr t'u ushqyer. Ja produktet nga tė cilat duhet tė qėndroni larg nė pushimin e drekės sipas njė lajmi nė revistėn “Reader's Digest”:

Pėrgatisni njė sandviē tė pasur me karbohidrate. Mund tė zgjidhni bukė gruri ose bukė tė zėnė me majė tė freskėt. Madhėsia e porcionit ėshtė ēėshtja mė delikate. Duke konsumuar feta mė tė vogla buke mund tė pakėsoni marrjen e kalorive dhe karbohidrateve. Nėse keni shumė feta buke, apo sandviēi ėshtė shumė i madh, atėherė paketoni gjysmėn e tij, gjysmėn tjetėr ruajeni pėr ditėn tjetėr. Sandviēi duhet tė jetė i mbushur me gjethe sallate dhe domate. Mund tė pėrmbajė dhe uthull. Uthulla dhe kripa ndihmojnė nė pakėsimin e ngarkesės glikemike tė ushqimit. Nė vend tė majonezės mund tė pėrdorni mustardė (hardall).

Mund tė hani sallata tė ndryshme me bullgur, majdanoz tė grirė, kastravecė, domate, vaj ulliri dhe limon. Pėr njė zgjedhje tė shpejtė dhe tė mirė karbohidratesh mund tė hani njė fetė tė hollė djathi ose njė picė vegjetariane. Tė gjitha kėto kanė njė indeks tė ulėt glikemik dhe djathi do t'ju mbajė tė ngopur, shkruan Start.

Mund tė hani gjellėn qė ju ka tepruar njė natė mė parė. Pėr tė shijuar njė drekė tė shėndetshme rruga mė e lehtė, mė e shpejtė dhe mė ngopėse janė ushqimet e njė dite mė parė. Ushqimet vegjetariane apo gjellėt me mish pule mund t'i konsumoni nė pushimin e drekės sė ditės sė nesėrme.

Por, qėndroni larg lokaleve apo vendeve tė punės tė cilat e mbajnė tė nxehtė gjellėn me ndihmėn e avullit. Nxehja pėr njė kohė tė gjatė pakėson vlerat ushqyese dhe ndikon nė prishjen e fibrave dhe nė kėtė mėnyrė gjella juaj do tė bėhet shumė e butė. Pėr kėtė arsye stomaku juaj do tė lodhet mė pak pėr t'i kthyer nė glukozė ushqimet. Dhe niveli i sheqerit nė gjak do tė rritet shumė shpejt. /Telegrafi/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi