Marrėdhėnie e mirė kur kombinohen dy faktorė: dashuria dhe seksi

Shko poshtė

Super Marrėdhėnie e mirė kur kombinohen dy faktorė: dashuria dhe seksi

Mesazh nga Lim-On prej Thu Mar 31, 2011 8:37 amPėr tė
pasur njė marrėdhėnie tė mirė ėshtė e rėndėsishme qė tė kombinohen dy
faktorė: dashuria dhe seksi. Dashuria ėshtė njė ndjenjė qė lind
natyrshėm ndaj edhe mundėsitė pėr tė dhėnė kėshilla janė tė pakta.
Ndėrsa pėr sa i pėrket jetės nė krevat ka disa mėnyra, tė cilat mund tė
vijnė natyrshėm, por edhe mund tė mėsohen. Disa nga kėshillat qė japin
studiuesit janė:


Shikimi
Stimulimi
me anė tė vėshtrimit erotik eksiton tė dyja gjinitė, por burrat janė mė
tė prirė qė tė varen prej mėnyrės se si e sheh partnerja. Eksitimi i
tyre vjen duke u rritur nga shikimi erotik, nė tė kundėrt femra preferon
pėrfytyrim mendor tė seksit qė ndizet.


Tingulli

gjithėve u pėlqen tė dėgjojnė njė rėnkim kėnaqėsie qė vjen nga buzėt e
tė dashurės. Shumė ēifte harrojnė kuptimin dhe rėndėsinė e rėnkimit,
sidomos nėse ėshtė e pėrbashkėt dhe bėjnė seks nė qetėsi absolute. Nėse
shihni njė film, ku aktorja gjatė eksitimit fillon tė rėnkojė mė aq fuqi
sa ka, sigurisht qė pjesa mė e madhe juaja do tė ndjejė ndryshim nė
organin gjenital, por nėse ky rėnkim vjen gjatė njė akti seksual i jep
marrėdhėnies njė dimension dhe kėnaqėsi tjetėr.


Aroma
Aroma
e trupit tė partnerit ėshtė ajo qė na lidh me shumė me tė. Shpesh nuk
ėshtė e nevojshme tė harxhoni kaq shumė parfume dhe aroma tė tjera pėr
trupin, pasi aroma qė mban trupi juaj ėshtė padyshim mė e mira dhe mė
nxitėsja.


Shija
Pastrimi
i tepėrt ka tendencėn tė largojė sekrecionet e seksit dhe shijen tė
cilėn partnerėt e pėlqejnė ta shijojnė. Ngacmimi dhe pėrkėdhelja me
gjuhė e partnerit, sidomos gjatė seksit oral, ėshtė vėrtet seksuale,
kėshtu qė pėrpiquni tė mos largoni kėtė ndjesi, duke pėrdorur produkte
tė tepėrta pastrimi.


Surprizim
Dhurojini
syve tė tij habi dhe vishni diēka seksi, apo tėrhiqeni partnerin duke
pėrdorur shenja delikate dhe seksi si, pėr shembull, duke lėpirė buzėt
apo duke hequr ēorapet. Mos u shqetėsoni nėse u duket vetja budallaqe,
kur vjen puna pėr seks sa mė shumė dramacitet, aq mė mirė ėshtė. Ndizni
disa qirinj, para se tė bėni banjė, pėrdorni vajra aromatikė, gatuani
pjatėn e preferuar tė bashkėshortit dhe ushqejani atė nė krevat.


Eksperimentet
Ėshtė
koha qė tė lini dritat ndezur, sepse imazhet e forta erotike i dhurojnė
trurit tronditje kėnaqėsie. Nėse jeni duke bėrė seks oral kujdesuni qė
ai tė shohė gojėn dhe gjuhėn tuaj teksa e pėrkėdhelni. Kontakti i fortė i
syve e bėn atė tė arrijė kulmin e eksitimit dhe e nxit pėr njė seks mė
tė fuqishėm.


Ēdo gjė kalon
Performoni
njė striptizė pėr partnerin tuaj kur ai tė jetė kthyer nga puna.
Tregohuni tė kujdesshme qė tė hiqni veshjet tuaja nė mėnyrė tė ngadaltė
dhe joshėse. Mos u ngutni dhe sigurohuni qė tė ruani kontaktin e syve.
Nėse ndiheni nė siklet, tė jeni tė sigurta qė ai do tė mendojė se nė atė
moment tė dy keni shkuar nė parajsėn e seksit.Pėrmirėsoni vetėvlerėsimin


kesh njė jetė seksuale tė kėnaqshme do tė thotė sė pari tė dish tė
vlerėsosh veten. Nėse njė femėr nuk vlerėson tiparet, trupin apo
aftėsitė e veta, atėherė ėshtė absurde tė presė qė ta vlerėsojė dikush
tjetėr dhe, nė kėtė rast, partneri i saj. Nėse arsyeja qė partnerėt
vuajnė lidhjen e tyre pėr shkak tė mungesės sė vlerėsimit, atėherė ka
njė rrugė pėrmes sė cilės mund tė ndihmojnė marrėdhėnien e tyre. Njė
mėnyrė pėr tė pėrmirėsuar vetėvlerėsimin kėrkon tė rigjykoni nivelin e
vlerėsimit tuaj dhe tė krijoni njė plan pėr tė arritur qėllimet qė i
keni vėnė vetes. Edhe pse mund tė jetė e vėshtirė tė jeni tė ndershėm
dhe tė mos kritikoni veten, ėshtė njė zgjidhje shumė e mirė tė filloni
tė vini njė listė rreth tė gjitha gjėrave qė bėni dhe nuk bėni, dhe tė
shihni se ēfarė nuk shkon nė karakterin tuaj. Kjo mund tė jetė pak e
rrezikshme sepse shumė prej njerėzve, nė kėtė kulturė “vetėshėruese”, e
kanė tė vėshtirė tė flasin pėr veten e tyre.

Tė transmetosh erotizėm

Meshkujve
u pėlqen tė injorohen dhe tė dėshirohen njėkohėsisht. Pėr kėtė duhet tė
veprosh nė disa drejtime. Nganjėherė duhet tė afrohesh, pastaj tė
tėrhiqesh, tė marrėsh iniciativėn dhe pastaj tė tė joshin. Pėrpiqu tė
jesh e natyrshme dhe tė bėsh lėvizje tė paramenduara. Sigurisht qė nuk
mund tė ndryshoni nė mėnyrė natyrale gjoksin apo shpatullat tuaja, por
nėse zgjidhni veshjen e duhur, paraqitja juaj e jashtme do tė
pėrmirėsohet dhe bashkė me tė edhe vlerėsimi pėr veten. Nėse keni besim
tek vetja, atėherė do tė keni besim nė ēdo gjė qė do tė bėni dhe nė
aktin tuaj seksual do tė ndjeheni nė formė dhe tė sigurt qė po i dhuroni
parterit kėnaqėsinė qė do tė dėshironte. Tė kesh vetėkontroll do tė
thotė tė jesh e aftė tė komunikosh emocionet, ndjenjat dhe, nė fund tė
transmetosh erotizėm nė ēdo gjest, nė ēdo shikim, nė ēdo fjalė.

Aspekti emocional nė ēift

Teoritė
e psikologjisė sė zhvilluar pohojnė se mashkulli duhet tė kujdeset mė
shumė pėr mbrojtjen fizike tė partneres se sa aspektin emocional, sepse
kjo ndihmon tė dy parterėt. Nga ana tjetėr mendohet se femrat mėrziten
mė shumė pėr tradhtinė emocionale dhe interesi i tyre i zhvilluar vlen
mė shumė kur njeriu i tyre i zemrės ndodhet pranė saj pėr ta ndihmuar nė
rritjen e fėmijės. Por studiuesja R. Harris, e Universitetit tė
Kalifornisė, sfidoi teoritė nė tre studime tė ndryshme. Nė studimin e
parė, studiuesit masnin trysninė e gjakut nė ritmin e zemrės pėr njė
grup meshkujsh e femrash, ndėrkohė qė ata imagjinonin skena nė tė cilat
partnerėt e tyre bėnin tradhti seksuale apo emocionale. Ajo zbuloi se
meshkujt paraqisnin njė reagim mė tė madh fizik ndaj tradhtisė seksuale,
ndėrkohė qė femrat reagonin ndaj tė dy skenave, me njė tendencė tė
lehtė pėr t’iu pėrgjigjur mė shumė, qė ashtu si edhe burrat, skenės sė
tradhtisė seksuale.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi