Ēokollata mė e mirė pėr trupin se lėngjet e frutave

Shko poshtė

Super Ēokollata mė e mirė pėr trupin se lėngjet e frutave

Mesazh nga ditush prej Fri Apr 01, 2011 11:49 amShkencėtarėt deklaruan se ēokollata e preferuar shumė, pėrmban pėrbėrės mė tė shėndetshėm bimorė se shumė lėngje frutash.
Bazuar nė njė lajm tė The Telegraph, studimi i zhvilluar nė Qendrėn e Ushqyerjes dhe Shėndetit ka treguar se ēokollata pėrmban pėrbėrės mė tė shėndetshėm bimorė se shumė lėngje frutash.

Specialistėt zbuluan se ēokollata Bitter pėrmban shumė mė tepėr antioksidues dhe polifenole, tė cilat ndikojnė nė mbrojtjen e trupit nga shumė sėmundje si kanceri apo sėmundjet e zemrės.

Studiuesit pėrzien ēokollatėn Bitter, kakaon, ēokollatėn e nxehtė me lėngjet e frutave Acai berry, shegė dhe thanė. Sipas rezultateve tė pėrftuara bėhet e ditur se ēokollata bashkė me kakaon zotėrojnė mė shumė aktivitet antioksidues dhe flavonol.

Nė studimin e publikuar nė revistėn Chemistry Central Journal shkruhet se ēokollata humb vetitė e saj tė shėndetshme kur shkrihet

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi