Cila ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė humbur peshė?

Shko poshtė

Super Cila ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė humbur peshė?

Mesazh nga Lim-On prej Fri Apr 01, 2011 6:48 pm

Dieta mė e thjeshtė dhe pa dhembje ėshtė ajo e reduktimit tė
kalorive. Zvogėlimi konsumin ditor tė kalorive deri nė 500, brenda javės
mund tė humbni gjysmė kilogrami, qė ėshtė mėnyra mė e sigurt e humbjes
nė peshė.
Dieta mė e thjeshtė dhe pa dhembje ėshtė ajo e
reduktimit tė kalorive. Zvogėlimi konsumin ditor tė kalorive deri nė
500, brenda javės mund tė humbni gjysmė kilogrami, qė ėshtė mėnyra mė e
sigurt e humbjes nė peshė.
1. Largojeni kremin nga kafeja/zvogėloni sheqerin
Kafeja me shumė krem mund tė pėrmbajė deri 600 kalori, derisa njė espreso e shkurtėr ka vetėm 30. Kaloni nė kafenė e zezė.
2. Mos konsumoni para televizorit
Njerėzit qė konsumojnė ushqimin para aparateve televizive, mesatarisht
konsumojnė 288 kalori mė shumė nė krahasim me njerėzit qė konsumojnė nė
tavolinėn e bukės.
3. Zvogėloni konsumin e lėngjeve dhe pijeve tė ėmbla
Gjysmė litėr e pijeve joalkoolike pėrmban 270 deri 300 kalori, ndėrsa
njė gotė e ėmbėl deri 180 kalori. Lėngjet do tė ishte mirė t’i
zėvendėsoni me ujė, ndėrsa sheqerin ta dėrgoni nė minimum. Do tė shtoni
400 kalori mė pak.
4. Pėrdorni pjata mė tė vogla
Nė pjata mė tė vogla mesatarisht do tė konsumoni 20 deri 25 pėr qind mė
pak se sa mė parė, por edhe nuk do tė mbeteni tė uritur. Pse tė mos e
provoni?
5. Flini mjaftueshėm
Mungesėn e energjisė njerėzit mundohen ta zėvendėsojnė me ushqim. Pos
kėsaj, mungesa e gjumit e shton prodhimin e hormoneve qė e shpenzojnė
energjinė, duke shtuar ndjenjėn e urisė dhe duke shtuar konsumimin e
ushqimit.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi