A duhet qė mashkulli tė paguaj nė takimin e parė?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super A duhet qė mashkulli tė paguaj nė takimin e parė?

Mesazh nga Ditta prej Sat Apr 02, 2011 9:07 am


Femrat
mendojnė qė mashkulli duhet tė paguaj, ndoshta si njė mėnyrė pėr tė bėrė
atė tė investojė nė tė ardhmen e tyre. “Ato bukfalisht bien mė shumė nė
tryezė, kėshtu qė ato presin qė personi tjetėr tė bėj pagesėn,” thotė
Michael Stirrat
Kush e kishte ditur qė pėr kėtė ka njė
psikologji: Femrat mė atraktive duan qė partneri me tė cilin ėshtė
takuar tė paguaj darkėn, sipas studimit Britanik tė publikuar nė
Evolutionary Psychology. Studimi qė ėshtė bėrė nė Universitetin St
Andrews tregoi qė 400 meshkuj dhe femra menduan pėr takim “hipotetik”
dhe tė pyetur se kush duhet tė paguaj nė takimin e parė. Ato mundeshin
qė tė zgjedhin qė tė paguaj tė gjithė darkėn, ta ndajnė pagesėn
pėrgjysmė ose tė lejonė qė personi mė tė cilin ėshtė takuar tė paguaj.
Rezultatet e kėrkimit treguan se femrat atraktive nuk do kishin dashur
qė tė paguajnė nė takimin e parė. Pėrse? Femrat mendojnė qė mashkulli
duhet tė paguaj, ndoshta si njė mėnyrė pėr tė bėrė atė tė investojė nė
tė ardhmen e tyre. “Ato bukfalisht bien mė shumė nė tryezė, kėshtu qė
ato presin qė personi tjetėr tė bėj pagesėn,” thotė Michael Stirrat. Ka
njė dallim: Nėse femra nuk ėshtė e interesuar pėr mashkullin, ajo do
kishte dėshiruar qė tė paguaj pėr tė mos i dhėnė atij idea tė gabuara.
Strategjia pėr meshkujt ėshtė ndryshe. Meshkujt tė cilėt do tė ishin
kėnaqur ne takim, do tė ofronin qė tė bėjnė pagesėn – ėshtė mėnyra e tė
treguarit se ai ėshtė i interesuar dhe se do kishte dashur qė tė takohet
pėrsėri me atė femėr. Gjithsejt, 45 pėrqind e femrave thanė se do
kishin pritur qė mashkulli tė paguaj, krahasuar me 30 pėrqind tė
meshkujve.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: A duhet qė mashkulli tė paguaj nė takimin e parė?

Mesazh nga Nora prej Sat Apr 02, 2011 9:11 am

Kush te fton duhet me pagu :P

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: A duhet qė mashkulli tė paguaj nė takimin e parė?

Mesazh nga Gonna prej Sat Apr 02, 2011 9:20 am

Zakonisht n takimin e par t fton mashkulli edhe pagun e me kalimin e kohes nuk besoj qe duhet me u kqyr kto sene cili t ka pagun :P :D

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: A duhet qė mashkulli tė paguaj nė takimin e parė?

Mesazh nga Zyma prej Sat Apr 02, 2011 9:28 am

gjithmon duhet me pagu mashkulli

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: A duhet qė mashkulli tė paguaj nė takimin e parė?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi