Japoni, bie alarmi pėr tsunami

Shko poshtė

Super Japoni, bie alarmi pėr tsunami

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Apr 07, 2011 11:48 pmAlarmi pėr tsunami nė brigjet lindore tė Japonisė u hoq pėrpara disa minuatash, ndėrsa zyrtarėt lajmėruan se puna nė centralin bėrthamor tė Fukushimės ėshtė duke vazhduar normalisht, edhe pse me prani tė kufizuar punonjėsish.

Punonjėsit e centralit tė dėmtuar u evakuan me shpejtėsi nga frika se njė dallgė e lartė deri nė dy metra do tė godiste prefekturėn e Miagit dhe Fukushimės, por pas vėzhgimit nė det, shėrbimet sizmiologjike tė vendit deklaruan se asnjė tsunami nuk ėshtė verifikuar.

Pėrpara pak orėsh, njė tėrmet me magnitudė 7,1 tė shkallės riechter goditi vendin 40 kilometra pranė brigjeve lindore, duke krijuar panik dhe ankth nė Japoninė e rrėnuar nga tėrmeti 9 ballėsh i datės 11 mars.

Pėr sizmiologėt, interesant ėshtė fakti qė epiqėndra e tėrmetit tė sotėm ndodhi pothuajse nė tė njėjtin vend me atė tė muajit tė shkuar.

Aktiviteti sizmik nė zonė ėshtė bėrė objekt studimi nga ekspertėt, tė cilėt po verifikojnė disa lėvizje tė pazakonta tė pllakave tektonike.

Besohet se i gjithė ky aktivitet ka rritur shanset pėr njė tėrmet shkatėrrimtar nė kryeqytetin Tokio.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi