Clinton hedh poshtė kėrkesat e Gaddafi-t

Shko poshtė

Super Clinton hedh poshtė kėrkesat e Gaddafi-t

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Apr 07, 2011 11:49 pmSekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, hodhi poshtė kėrkesėn e liderit libian, Muammar Gaddafi, pėr tė ndėrprerė fushatėn e bombardimeve ndaj vendit tė tij.

Kjo kėrkesė ishte pėrfshirė nė njė letėr qė iu dėrgua presidentit Barack Obama, gjatė mbrėmjes sė djeshme.

Nė letrėn prej tre faqesh, Gaddafi e konsideronte luftėn e koalicionit ndaj vendit tė tij si tė pandershme, ndėrsa i kėrkonte SHBA-sė qė tė pėrkrahte “ambiciet paqėsore” tė kolonelit dhe t’i jepte fund bombardimeve.

”Gaddafi e di se ēfarė duhet tė bėjė. Nė mėnyrė qė tė arrihet njė armėpushim, forcat e tij duhet tė tėrhiqen prej qyteteve kryesore dhe tė ndėrpresin kėtė dhunė, e cila deri tani i ka marrė jetėn shumė njerėzve”, deklaroi Clinton.

”Ai duhet tė largohet nga Libia dhe pushteti. Nėse do tė bėjė kėtė, do t’i sigurojė edhe vendin tė tij paqen qė ai kėrkon, sė bashku me ndėrprerjen e bombardimeve tė NATO-s”.

Nė letrėn e bėrė publike pėr shtypin, Gaddafi e konsideronte presidentin amerikan si njė “bir tė Afrikės” dhe i kėrkonte qė t’i jepte fund “njė lufte tė pandershme ndaj njė vendi tė vogėl nė zhvillim”.

”Ju jeni nė njė pozicion qė tė largoni NATO-n nga Libia njė herė e mirė dhe pėr njė kauzė tė drejtė. Djali ynė i ēmuar, i nderuar Baraka Hussein Abu Oumama, ju duhet tė ndėrhynė nė emėr tė kombit qė drejtoni dhe tė largoni NATO-n nga ky kolonizim qė po ndėrmerret”, shkruante Gaddafi nė letėr.

”Pavarėsisht asaj qė do tė ndodhė, do tė mbetesh gjithmonė bir i kėsaj toke. Ne, sinqerisht shpresojmė qė tė mund tė rizgjidheni nė zgjedhjet e ardhshme, pasi ju jeni njė njeri me kurajon e duhur pėr tė anulluar vendimet e gabuara”.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi