Japoni, 3 tė vdekur nga tėrmeti i ri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Japoni, 3 tė vdekur nga tėrmeti i ri

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Fri Apr 08, 2011 12:29 pmTre persona kanė vdekur dhe shumė tė tjerė janė plagosur nga tėrmeti i fuqishėm qė tronditi dje veri-lindjen e Japonisė.

Ndėrtesa tė shumta u shkatėrruan dhe energjia elektrike u shkėput pėr 3.6 milionė shtėpi.

Tėrmeti i djeshėm ishte mė i fuqishmi qė pas lėkundjes me magnitudė 9 ballė, qė shkaktoi edhe njė tsunami tė fuqishėm mė 11 mars.

Nė centralin atomik tė Fukushimės, punėtorėt u tėrhoqėn pėrkohėsisht nė njė strehim anti-tėrmet. Ndėrsa operatori i centralit deklaroi mė vonė se nuk kishte pasur probleme tė reja dhe as pėrkeqėsim tė atyre tė vjetra.

Tėrmeti i fundit u ndje pak para mesnatės, me njė thellėsi prej 49 kilometrash dhe pranė epiqendrės sė tėrmetit tė 11 marsit.

Fillimisht u raportua pėr njė fuqi prej 7.4 ballėsh, por mė vonė ajo u reduktua nė 7.1, ndėrkohė qė njė alarm pėr tsunami u tėrhoq pas 90 minutash.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi