Edhe takimi i shkurtėr mund tė ketė efekt

Shko poshtė

Super Edhe takimi i shkurtėr mund tė ketė efekt

Mesazh nga Ditta prej Sun Apr 10, 2011 11:46 amEksperimentet
kanė treguar se vetėm pesė minuta me njė person, edhe pse ato pesė
minuta nėnkuptojnė kėrkimin dhe gjetjen e temave tė pėrbashkėta, mund tė
jenė tė mjaftueshme pėr lidhje mė tė thellė.
Njė hulumtim i ri i
shkencėtarėve ka treguar se edhe takimi shumė i shkurtėr me njė tė huaj
te tė dy mund tė zgjojė ndjenja intensive si te ēiftet qė kanė kaluar
tėrė jetėn nė lidhje. Empatia intensive e cila mund tė shfaqet mes dy
njerėzve, tė cilėt takohen pėr herė tė parė, ēon deri te “marrja” e
ndjenjave nga njė person tjetėr, dhe kjo mund tė shkaktojė siklet dhe
stres. Ndjeshmėria e tillė ėshtė karakteristike pėr ēiftet tė cilėt
pėrndryshe kanė kaluar tėrė jetėn bashkė. Eksperimentet kanė treguar se
vetėm pesė minuta me njė person, edhe pse ato pesė minuta nėnkuptojnė
kėrkimin dhe gjetjen e temave tė pėrbashkėta, mund tė jenė tė
mjaftueshme pėr lidhje mė tė thellė. Hulumtimi i kryer nė Universitetin
Stanford nė SHBA ėshtė marrė me ēėshtjen se a mundet stresi i njė tė
huaji tė na shqetėsojė edhe neve, ndėrsa nė eksperiment kanė marrė pjesė
disa qindra femra dhe meshkuj. Shkencėtarėt nė fund tė studimit kanė
konkluduar qė “kur dy persona kanė ndarė vetėm disa gjėra tė
pėrbashkėta, njėri mund tė marrė ndjenjėn e fajit apo reagimin fizik nga
personi tjetėr, i cili eventualisht gjendet nė ndonjė situatė tė
pakėndshme”. Tė anketuarit kanė integruar me plot kuptimin e fjalės
ndjenjat e partnerėve nė eksperiment nė ndjenjat e veta. Me vetė faktin
qė kanė zbuluar qė ndajnė interesa tė pėrbashkėta, janė lidhur nė mėnyrė
emotive dhe psikologjike”, ka thėnė njėri nga shkencėtarėt, David Cwir.
Te tė anketuarit, tė cilėt kanė konsideruar se janė tė lidhur me
partnerin, janė rritur shtypja e gjakut dhe rrahjet e zemrės.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi