Facebook sfidon Google me qendra t hapura t t dhnave

Shko posht

Super Facebook sfidon Google me qendra t hapura t t dhnave

Mesazh nga Ditta prej Sun Apr 10, 2011 11:59 am


Facebook ka hapur dyert e qendrave t saja t t dhnave pr
zhvilluesit e uebit, duke hapur kshtu nj fron t ri t lufts me
Google dhe duke vazhduar avancimin e nj projekti t ri opencompute.org
N nj kontrast t madh me Google, q vazhdimisht ruan lokacionin dhe
fardo detaje tjera rreth serverve t saj n form sekrete, Facebook
ka br nj qasje t hapur dhe u ka mundsuar zhvilluesve nj qasje t
plot n fuqit punuese kompjuterike prapa faqes s tyre.

N shkmbim pr lejimin e zhvilluesve q t qasen dhe t shohin
servert e Facebook, faqja e rrjetit social do t jet n gjendje t
prfitoj nga nj ekosistem m i madh i programerve dhe inxhinierve q
do t jen n gjendje t prmirsojn operacionet e saja pa pasur
nevoj t paguajn m shum staf.

Duke lansuar teknologjit Open Compute Project si harduer t hapur,
na shfaqet caku yn pr t zhvilluar server dhe qendra t t dhnave q
ndjekin modelin n form tradicionale t lidhur me projektet e softuerit
me kod t hapur. Hapi jon i par ndrlidhet me shpalosjen e
specifikave dhe vizatimeve mekanike. Hapi i dyt sht puna me
komunitetin pr ti prmirsuar ato shpjegoi nj puntor i Facebook.

Sipas faqes teknologjike, ars technica, Facebook ka hapur nj front
trsisht t ri me rivalin e saj Google rreth talentit teknologjik dhe
dollarve t reklamave. Jon Stokes, nj gazetar i ksaj faqeje, tha:
N vend se thjesht t punsoj inxhiniert e Google, shrbimi social
tani po synon t bj pr qendrat e saja t t dhnave at q po bn
Google me Android q i bie, nj qasje me kod t hapur q do ti l
kompanit t thithin energjin dhe t kuptojn sesi punojn ekosistemet
m t mdha t programerve dhe inxhinierve pr t br biznesin e
reklamave shum m profitabil

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi