Pjepri zvogėlon stresin

Shko poshtė

Super Pjepri zvogėlon stresin

Mesazh nga ditush prej Sun Apr 10, 2011 1:57 pmShkencėtarėve francezė ka treguar se njė enzimė e pranishme nė pjepėr mund tė ndihmojė dukeshim nė luftėn kundėr stresit.
“Nutrition Journal” shkruan se bėhet fjalė pėr enzimėn superoksid-dismutaza, e njohur pėr efektin antioksidues mbrojtės ndaj indeve tė organizmit.
Rezultatet nga studimi kanė treguar se participantėt tė cilėt kishin marrė kapsula me kėtė enzimė, kishin shumė mė pak simptoma tė stresit dhe tė lodhjes, nė krahasim me ata tė cilėt kishin marrė placebo (kapsula tė rrejshme).
Marrja e kėsaj enzime kishte qenė e lidhur edhe me pėrqendrimin shumė mė tė mirė, zvogėlimin e irritabilitetit dhe pėrmirėsimin e kualitetit tė gjumit.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi