E pelqeni ushqimin e pėrgaditur nė skarė? Ja disa kėshilla pėr ju!

Shko poshtė

Super E pelqeni ushqimin e pėrgaditur nė skarė? Ja disa kėshilla pėr ju!

Mesazh nga ditush prej Sun Apr 10, 2011 2:03 pmMe stinėn e bukur tė verės, mishrat e pjekura nė skarė pėr njė darkė me familjen apo me miqtė, janė shumė tė dėshiruar. Madje, kėto lloj produktesh nuk konsumohen vetėm nė shtėpi, por edhe nė lokale tė ndryshme dhe restorante. Janė tė shumtė njerėzit qė i pėlqejnė mishrat e pjekura nė skarė, biftekėt, salēiēet etj.
Por, pėr pėrgatitjen e kėtyre produkteve duhet tė bėjmė pak kujdes. Mishi i djegur nuk i bėn mirė askujt, pasi pėrmban pėrbėrės kancerogjenė. Pėr mė tepėr, tymi i skarės pėrmban dioksinė 7 herė mė shumė se sa ajo e oxhaqeve normale dhe tė thithėsh pėr dy orė tymrat e njė skare, ėshtė e barabartė me pirjen e 220 mijė cigareve.
Ja disa kėshilla:
- Evitoni flakėn e gjallė, e cila karbonizon mishin.
-Mbulojeni skarėn me pak hi, pėr tė pasur njė temperaturė mė pak tė lartė.
- Mos pėrdorni pirun pėr tė rrotulluar mishrat, pasi ata bėjnė vrima dhe nxjerrin yndyra dhe lėngje, tė cilat e bėjnė mishin mė tė fortė dhe, nė kontakt me zjarrin, prodhojnė substanca toksike.
- Qėndroni nga tymi sa mė larg tė mundeni (nuk ėshtė e nevojshme qė gjatė kohės qė mishrat piqen, t’i mbani sytė tė fiksuar tek ato!).
- E mira ėshtė qė zjarri tė jetė nė qendėr dhe mishi tė vendoset nė qoshe tė skarės. Distanca e duhur eviton karbonizimin e produktit dhe vajrat pikojnė nė tokė.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi