“Marigona” rikthehet furishėm

Shko poshtė

Super “Marigona” rikthehet furishėm

Mesazh nga Nora prej Wed Apr 13, 2011 5:38 amGrupi rock mitrovicas u rikthye nė skenėn muzikore kosovare pas njė heshtjeje pesėvjeēare. Nė 20- vjetorin e themelimit, grupi “Marigona” i njohur sidomos nė vitet e ’90 ėshtė ribashkuar.
Pesė djemtė e “Marigonės” mė 11 prill mbajtėn njė koncert unplugged, me rastin e ditėlindjes sė grupit.
Koncerti i “bashkuar” u mbajt nė Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė. Koncerti ishte determinuar tė mbahet vetėm pėr mysafirėt e ftuar, por me vonė vazhdoi edhe me bileta. Publiku qė ishte nė sallė e mirėpriti koncertin, madje organizatoret e patėn problem t’i akomodonin tė gjithė simpatizantėt e kėtij rok grupi.
Grupi ishte i mendimit qė koncertin e parė ta bėjė nė Mitrovicė, pasi qė ėshtė edhe vendi ku u themelua, mirpo kjo ide, sipas organizatės, nuk u konkretizua. Arsyeja pėr mbajtjen e koncertit nė Prishtinė, sipas tyre, ishte pamundėsia pėr tė gjetur njė ambient tė pėrshtatshėm nė Mitrovicė pėr njė kohė shumė tė shkurtėr.
Sa i pėrket organizimit tė kėtij koncerti, Teuta Gashi, organizatore, tregon se “ka filluar me lehtėsi dhe ashtu ėshtė organizuar gjithēka. Asnjeri nuk ia ka lėnė punėt tjetrit, tė gjithė janė angazhuar qė gjithēka tė shkojė sa mė mirė”.
“Dashuria pėr tė risjellė punėn e bėrė ndėr vite, ka bėrė qė djemtė e kėtij grupi tė punojnė dhe tė mos mendojnė asnjėherė pėr lodhjen”, thotė ajo.
Ky koncert ėshtė fillimi i njė turneu qė ky grup ka vendosur ta zhvillojė gjithandej Kosovės. Pas Prishtinės, ata kanė planifikuar qė tė shkojnė nė Mitrovicė, e pastaj tė vazhdojnė nėpėr komunat tjera. Pas turneut nėpėr Kosovė, “Marigona” do tė mbajė nga njė koncert edhe nė Shqipėri e Maqedoni.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi