Palestra nuk mjafton pėr t’u dobėsuar

Shko poshtė

Super Palestra nuk mjafton pėr t’u dobėsuar

Mesazh nga Nora prej Wed Apr 13, 2011 5:57 amDy orė palestėr nė ditė nuk mjaftojnė pėr tė humbur kilet e tepėrta. Pėr tė qenė nė formė, duhet tė pėrgjysmoni sasinė e ushqimit.
Nėse doni qė dieta juaj tė ketė sukses, nuk duhet tė tregoheni striktė ndaj rregullave tė forta apo gramėve qė duhet tė humbisni ēdo javė.
Everett Logue, specialist pranė “Summa Health System” dhe njė grup kolegėsh, kanė kryer njė studim me 329 vullnetarė tė moshės 50 vjeē tė gjithė ishin mbipeshė dhe kanė ndjekur njė program dobėsimi pėr dy vjet.
Programi kishte parashikuar 5 pika themelore, si ushtrime fizike nė mėnyrė konstante, shtimin e aktivitetit fizik ndaj ditės, ulje tė sasisė sė ushqimit, sheqernave dhe yndyrės nė ushqime, si dhe konsumimin e frutave dhe perimeve.
Ata qė e kanė marrė seriozisht kėtė dietė, kanė arritur mė pak sukses, ndėrsa ata qė nuk kanė ndjekur me rreptėsi dietėn, duke mos kaluar shumė kohė nė palestėr, kanė pėrgjysmuar sasinė e ushqimit qė pėrdornin. Ky grup pacientėsh ka arritur qė brenda dy vitesh tė humb disa kilogramė, pa krijuar ankthe, duke mos u ndier tė privuar.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi