Yuri Gagarin, 50-vjetori me “lansimin” e kitarave

Shko poshtė

Super Yuri Gagarin, 50-vjetori me “lansimin” e kitarave

Mesazh nga Lim-On prej Wed Apr 13, 2011 7:50 am

Studentėt nė Rusi shėnuan 50 vjetorin e misionit hapėsinor tė
Yuri Gagarinit duke lansuar raketa nė formė kitare. Spektatorėt shikuan
derisa kitarat lansoheshin nė drejtim tė qiellit.
Ishte njė pamje e pazakontė derisa shihje duke fluturuar nė ajėr kitarat elektrike nė qytetin Krasnoyarsk tė Siberisė.
Studentėt e Universitetit Shtetėror tė Aero-hapėsirės nė Siberi
lansuan kėto raketa mė 10 prill tė cilat i konstruktuan vetė. Ky lansim
ishte dy ditė para Ditės sė Aviacionit dhe Kozmonautikės, qė shėnon 50
vjetorin e kozmonautit Yuri Gagarin, i cili bėri rrotullimin e parė
rreth botės me njė anije kozmike.
Para njė gjysmė shekulli mė 12 prill 1961 Gagarin u bė njeriu i parė
nė botė i cili udhėtoi nė hapėsirė dhe bėri njė orbitė rreth Tokės.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi