Shkencėtarėt e zbulojnė shkasin e mėlēisė sė dhjamosur

Shko poshtė

Super Shkencėtarėt e zbulojnė shkasin e mėlēisė sė dhjamosur

Mesazh nga Gonna prej Wed Apr 13, 2011 7:52 am

Shtresat e dhjamit nė mėlēi, pankreas dhe nė muskuj tregojnė nė ērregullimin e metabolizmit. Deri 80 pėr qind e njerėzve me kilogramė shtesė vuajnė nga mėlēia e dhjamosur, e cila konsiderohet si simptomė tipik i sindromės metabolike. Ajo mund tė sjell deri tek pezmatimet kronike tė mėlēisė, e deri te kanceri, qė e nxit zhvillimin e arteriosklerozės , si dhe sėmundjet e enėve tė gjakut.

Shkencėtarėt gjermanė me nė krye Shtefan Hercig shpjegojnė se si qelizat e mėlēisė reagojnė nė sasinė e tepruar tė triglicerideve.

Personat qė vuajnė nga mėlēia e dhjamosur duhet ta shmangin alkoolin pėr tė mos e rėnduar kėtė organ. Rėndėsi tė madhe luajnė edhe konsumimi i ushqimit tė shėndetshėm, pemėve dhe perimeve. “Pacientėt do tė duhej qė tė humbin rreth 10 pėr qind tė peshės sė tyre, qė ēdo ditė tė merren me aktivitete fizike pėr sė paku 20 minuta dhe brenda ditės tė konsumojnė 500 kalori mė pak”, thekson mjeku gjerman, Norbert Shtefan.

Disa pacientėve nuk iu ndihmojnė kėto masa tė buta. Ata do tė duhet tė ndryshojnė mėnyrėn e tė ushqyerit, tė zvogėlojnė konsumin e glukozės dhe fruktozės dhe tė konsumojnė mė shumė fibra dhe proteina. Nėse vuani nga mėlēia e dhjamosur, rregullisht duhet tė kontrolloni nivelin e sheqerit nė gjak. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi