Takim sekret Shqipėri-Greqi

Shko poshtė

Super Takim sekret Shqipėri-Greqi

Mesazh nga Lim-On prej Wed Apr 13, 2011 7:56 am


Duke pėrfituar edhe nga greva katėr
ditore e mediave vendase nuk u bėn publike emrat e pėrfaqėsuesve
shqiptarė, por vetėm fakti se ata janė shoqėruar nė Janinė nga
ambasadori grek nė Tiranė Nikolas Pazios.

Ndėrsa pala greke u
pėrfaqėsua nga zėvendėsministri i Jashtėm, Dhimitris Dholis, shefi i
Shėrbimit Kombėtar tė Informacionit, Kostas Bikas dhe drejtori i
pėrgjithshėm i Policisė, Lefteri Ikonomu.

Numri dy i diplomacisė
greke ka shfaqur ndaj autoriteteve shqiptare shqetėsimin e qeverisė sė
tij pėr rezultatin e hetimeve tė specialistėve shqiptarė lidhur me
vrasjen e homogjenit Aristotel Guma.

“Greqia – ka thėnė Dholis –
mban tė hapura tė gjitha opsionet nė lidhje me veprimet e saj nė tė
ardhmen pėr kėtė ēėshtje”, duke theksuar se ajo ishte dėnuar nga e
gjithė bota politike nė Shqipėri.

Njė deklaratė kjo e pėrsėritur edhe nga zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme, Grigoris Delavekoras disa ditė mė parė.

Gjithashtu
diplomati grek i ėshtė referuar edhe sfidės sė fundit tė ēamėve, siē e
ka quajtur ai pėrpjekjen e tyre pėr tė festuar nė Igumenicė pėrvjetorin e
genocidit tė tė parėve tė tyre, duke i dhėnė mesazhin palės shqiptare
se Greqia nuk do tė tolerojė akte tė tilla provokuese.

Ndėrsa nga
ana e drejtorit tė policisė greke u ėshtė kėrkuar autoriteteve
shqiptare bashkėpunim pėrsa i pėrket trafikimit tė madh tė lėndėve
narkotike nė kufijtė e dy vendeve apo tregtisė sė paligjshme tė
antikave.

Sipas burimeve tė TCH, nė kėtė takim ėshtė propozuar
nga pala greke dhe ndėrtimi i njė burgu modern nė Shqipėri i cili do tė
sponsorizohet nga Athina.

Burgu do tė ndėrtohet nė njė zonė qė do
tė zgjedhė pala shqiptare dhe atje do tė dėrgohen shumė prej tė
burgosurve shqiptarė nė Greqi, madje edhe ata me dėnime tė rėnda.

Nė pėrfundim tė takimit qė ėshtė mbajtur tepėr sekret, nuk ėshtė bėrė asnjė deklaratė pėr shtyp nga palėt pjesėmarrėse.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi