Edgar Ēani, fitues i 25.000 euro-ve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Edgar Ēani, fitues i 25.000 euro-ve

Mesazh nga Lim-On prej Wed Apr 13, 2011 8:03 am


Vetėm me tri pyetjet e fundit Edgar
Ēani pėr njė javė ka emocionuar, si njė pritje Godiane shpėrfaqjen e
mbrėmshme nė kuizin “Kush do tė bėhet milioner”. Tri pyetjet pėr
preminė kryesore.
Ishin tė gjithė teleshikuesit,
shtėpia e Milionerit dhe publiku magjik qė kishin marr anėn e Edgarit.
Ishin pranė tij. Dhe njė histori nė vete e ndėrtoj Edgar Ēani i cili nė
pyetjen nė vazhdim e thyen rekordin duke arritur tė pėrgjigjet saktė
nė pyetjen e trembėdhjetė pėr 12. 000 euro.
Dhe vjen koha nė dispozicion tė
ankthit e dramės, emocioneve dhe vlerave, heshtjes dhe guximit: pyetja e
katėrmbėdhjetė. Ishte njė pyetje pėrmbajtėsore qė tashmė edgari tė heq
dorė nga memoria dhe pėrgjatė afėr gjysmė ore mes pritjes, ankthit,
emocionit, guximit Edgar qani do tė jap pėrgjigjen pėrfundimtare tė
saktė. Dhe epilogu po ē’thuret nė aktet mė dramatik.
Nė ndihmė si gjithnjė nga
moderatori me i famshėm Agron Llakaj i cili ndėrtoj njė show qė i ngjau
njė filmi tashmė ishte emocionuar, me moton se filozofia e Milionerit
ėshtė qė njerėzit e menēur tė fitojnė, nė shtėpinė e milionerit nė tė
cilėn dija ēmohet dhe vlerėsohet ky ėshtė ’’Mjeshtėri i Madhė’’ Agron
Llakaj i cili gjen fjalor edhe nė memonte tė tilla, Edgar Ēani zgjedh
atė qė i kanė dėshiruar miliona teleshikues qė t’mos humbas apo
tėrheqjen dhe shpallet fitues i 25. 000 euro qė ė bėn njėrin nga
sfidantėt mė tė afėrt tė premisė kryesore.

Ishte pyetja e
15 qė Edgardi tė fitoj titullin Milioner i dijes, se cili prej
filozofėve i kushtoj vėmendje gjuhės shqipe? ishte filozofi gjerman
Gottfried Wilhelm Leibniz (1646- 1716) i cili me tri "letrat
shqiptare” qė ai i ka dėrguar bibliotekarit mbretėror nė Berlin, sė
bashku me albanologun Erik Hemp paraqesin tė parėt teorinė "ilire" tė
prejardhjes sė gjuhės shqipe, ky ėshtė Milioneri si njė institucion i
dijes dhe kulturės tonė. Por Edgardi nė kėtė pyetje u tėrheq nga gara
dhe morri 25.000 Euro pasi qė nuk e kishte informacionin qė tė guxoj.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 27
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Edgar Ēani, fitues i 25.000 euro-ve

Mesazh nga Gonna prej Wed Apr 13, 2011 8:04 am

valla i ka fitu hallall i koft veq ke ka lun valla :)

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Edgar Ēani, fitues i 25.000 euro-ve

Mesazh nga D3M1 prej Wed Apr 13, 2011 2:06 pm

Shume i aft ish kon.
Hallall.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Edgar Ēani, fitues i 25.000 euro-ve

Mesazh nga Lim-On prej Wed Apr 13, 2011 2:13 pm

i ka meritu 50.000

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 27
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Edgar Ēani, fitues i 25.000 euro-ve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi