Berisha pret delegacionin e vėzhguesve tė Evropės

Shko poshtė

Super Berisha pret delegacionin e vėzhguesve tė Evropės

Mesazh nga ditush prej Wed Apr 13, 2011 11:59 amKryeministri Berisha priti tė mėrkurėn delegacionin e vėzhguesve zgjedhorė tė Kongresit tė Autoriteteve Lokale dhe Rajonale tė Kėshillit tė Evropės, tė cilėt i garantoi pėr mbėshtetjen e plotė tė qeverisė shqiptare nė pėrmbushjen me sukses tė misionit tė tyre tė rėndėsishėm.
Kryeministri Berisha i siguroi bashkėbiseduesit pėr angazhimin total tė qeverisė pėr zhvillimin e zgjedhjeve vendore tė lira, transparente dhe nė pėrputhje me standardet mė tė larta tė OSBE-sė. Ai tha se procesi zgjedhor nė Shqipėri bazohet mbi njė Kod Elektoral konsensual, nė njė sistem unik e transparent tė numėrimit tė votave, njė sistem ky, i cili u dėshmua funksional nė zgjedhjet e vitit 2009 tė cilat u certifikuan nga raporti i OSBE/ODIHR-it. Kryeministri theksoi gjithashtu se kėto zgjedhje zhvillohen me lista tė votuesve plotėsisht tė dixhitalizuara e transparente dhe tė njė saktėsie shumė tė lartė, tė hartuara nga vetė pushteti vendor dhe ku ēdo ndėrhyrje pėr pėrmirėsimin e tyre ėshtė bėrė konform ligjit.

Kryeministri e njohu delegacionin me kornizėn e re pėr financimin e partive politike tė hartuar nė pėrputhje tė plotė me rekomandimet e GRECO-s dje tė ēertifikuar me sukses prej saj nė fillim tė kėtij muaji. Vėzhguesit ndėrkombėtarė u njohėn edhe me urdhrin e nxjerrė nga kryeministri pėr ndalimin e pėrdorimit tė ēdo aseti publik nė fushatė elektorale, pėrfshirė automjetet e kabinetit qeveritar, si njė hap tjetėr domethėnės tė ndėrmarrė pėr herė tė parė nga qeveria pėr njė proces zgjedhor nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare.

Kryeministri theksoi se nuk ekzistojnė arsye pėr tensionimin e fushatės dhe shprehu bindjen pėr njė fushatė tė qetė, duke nėnvizuar se ndryshe nga fushata me retorikė politike e Partisė Socialiste dhe liderit tė saj Rama, Partia Demokratike po zhvillon njė fushatė pozitive tė fokusuar tek interesat e qytetarit dhe komunitetit. Nė takim u diskutua edhe pėr mbulimin mediatik tė fushatės, masat qė KQZ-ja po merr pėr parandalimin e votimit familjar, si dhe ēėshtje tė tjera tė procesit zgjedhor.

Drejtuesja e delegacionit, Hana Richtermocova, tha se misioni i tyre kishte pėr qėllim njohjen hap pas hapi me situatėn parazgjedhore dhe pėrgatitjet pėr procesin zgjedhor si dhe vėzhgimin e zhvillimit tė zgjedhjeve. Pėr kėtė qėllim, delegacioni i Kongresit tė Autoriteteve Lokale dhe Rajonale i Kėshillit tė Evropės po zhvillon takime me partitė politike dhe institucionet e angazhuara nė kėtė proces. Ajo shprehu gatishmėrinė e Kėshillit tė Europės pėr tė kontribuar sa mė shumė pėr transparencėn e zgjedhjeve dhe forcimin demokracisė nė Shqipėri. /Telegrafi/


_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi