Barroso krkoi zgjidhje t shpejt pr emrin

Shko posht

Super Barroso krkoi zgjidhje t shpejt pr emrin

Mesazh nga ditush prej Wed Apr 13, 2011 12:04 pmPresidenti i Komisionit Evropian (KE), Jose Manuel Barroso ka krkuar t shtunn nga zyrtart maqedonas q sa m shpejt ta zgjidhin shtjen e emrit, q t mund t hapen negociatat pr antarsim n BE.
Pas takimit n Ohr me kryeministrin Nikola Gruevski, Barroso krkoi prfundimin e reformave, vendosjen e dialogut politik dhe konsensus mes partive pr shtjet me rndsi strategjike pr vendin.

shtja e emrit duhet t zgjidhet sa m shpejt q t jet e mundur. Besoj se vendi juaj duhet ti vazhdoj bisedimet me BE-n, por pr kt duhet t zgjidhet shtja e emrit. Shpresoj se do t zgjidhet nj or e m par, ka thn Barroso.

Ai shprehu besimin se Maqedonia do t arrij zgjedhje t lira dhe demokratike, por nuk deshi t paragjykoj prmbajtjen e raportit t ardhshm t KE-s, q do t publikohet n vjesht, raportoi MIA.

Gruevski tha pas takimit se Maqedonia sht e gatshme ta zgjidh kontestin me Greqin, por zgjidhja, sipas tij, nuk duhet t rrezikoj interesat shtetrore dhe nacionale t Maqedonis. Gruevski, po ashtu, prezantoi para delegacionit evropian edhe punn q, sipas tij, sht br n prmbushjen e reformave n gjyqsi, n administratn publike dhe luftn kundr korrupsionit .

Barroso dhe komisionari pr Zgjerim i BE-s, Stefan Fuele, i cili gjithashtu po qndron n Ohr, gjat dits u takuan edhe me presidentin Gjorgje Ivanov, kurse m von edhe me lidert e LSDM-s dhe BDI-s, Branko Crvenkovski dhe Ali Ahmeti. /Telegrafi/

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi