Grali i Shenjt i shkens: Gjethja artificiale q prodhon energji

Shko posht

Super Grali i Shenjt i shkens: Gjethja artificiale q prodhon energji

Mesazh nga D3M1 prej Thu Apr 14, 2011 3:14 pm


Nj grup shkenctarsh t institutit t teknologjis n Massachusetts pretendojn se kan gjetur Gralin e Shenjt t shkencs, n nj gjethe artificiale q fal aftsis s saj mund t shndrroj do shtpi n nj stacion t prodhimit t energjis.
Kjo gjethe, q ka madhsin e nj letre bixhozi, riprodhon n mnyr gati t prkryer procesin e fotosintezs tek bimt, ku drita e diellit dhe uji kthehen n energji. Ndryshimi i vetm sht se energjia e prodhuar sht 10 her m e madhe se ajo e nj procesi natyral.

Gjethja artificiale futet n nj vazo me t paktn katr litra uj dhe prmes katalizatorve t saj t prbr prej nikeli dhe bakri, prodhon reaksion kimik duke e shndrruar ujin n komponett e saj fillestar, hidrogjen dhe oksigjen. Pasi elementt ndahen, ato drgohen n nj brtham q i kthen kto element n energji. Sipas testimeve, n vazon me 4 litra uj, kjo gjethe vijon t prodhoj energji pr 45 or rresht, me t njjtin intensitet.

Shkenctart shpresojn q kjo shpikje, q bazohet n nj koncept t zhvilluar edhe m par, do ti garantoj atyre suksesin e vrtet. Ata shprehen se gjethja artifciale mund t prdoret n vendet n zhvillim, ku problemi i enegjis sht shtje e dits.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi