Hapi i vogėl, gėnjeshtra e madhe? Apollo 11 kurrė nuk ka qenė nė Hėnė

Shko poshtė

Super Hapi i vogėl, gėnjeshtra e madhe? Apollo 11 kurrė nuk ka qenė nė Hėnė

Mesazh nga D3M1 prej Thu Apr 14, 2011 6:48 pm


Ata qė besojnė teoritė e konspiracionit thonė se Armstrong kurrė nuk ka shkelur nė Hėnė. Thonė se SHBA-ve iu ėshtė dashur diēka pėr t’ia kaluar rusėve, ndėrsa aterrimi nė Hėnė ka qenė ideal. Gjatė shėtitjes sė parė nė Hėnė mė 16 shtator 1969 Neil Armstrong tha kėto fjalė: “Ky ėshtė njė hap i vogėl pėr njeriun, por njė hap gjigant pėr njerėzimin”.
Megjithatė teoricienėt e konspiracioneve vlerėsojnė se ai nuk ka shkelur kurrė nė Hėnė. Ata thonė se gjatė luftės sė ftohtė SHBA-ve u duhej diēka e madhe pėr t’ia kaluar rusėve dhe programin hapėsinor tė tyre, ndėrsa udhėtimi nė Hėnė ka qenė ideal. Joseph Skipper nga SHBA-tė merret me kėtė ēėshtje prej 11 vitesh.

Ai thotė se nė xhirimet nga Hėna ka gjetur disa pyetje pa pėrgjigje. Nė xhirimet nga sipėrfaqja e Hėnės shihet njė kabllo, e cila nuk e ka vendin aty dhe nuk ėshtė e qartė se cilave pajisje u pėrket. Duke parė hijen e trupave nė fotografitė, ai thotė se patjetėr ėshtė dashur tė jenė dy burime drite. Po ashtu ai thotė se nė fotografinė e cila paraqet astronautėt folija e artė e mbajtėses sė Apollo 11 duket shumė e pastėr. Nėse fluturakja ka aterruar vėrtetė nė Hėnė, sipas tij, kjo mbajtėse ėshtė dashur tė jetė me pluhur.

Ai ka dyshime edhe pėr sipėrfaqen gati krejtėsisht tė rrafshėt e tė paprekur nėn fluturaken. Arsyetimi i tij ėshtė se nėse Apollo vėrtetė ka aterruar, sipėrfaqja duhet tė jetė e valėzuar dhe duhet tė jetė hapur njė gropė si pasojė e forcės shtypėse.

Historia megjithatė shkruan se astronautėt Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin prekėn sipėrfaqen e Hėnės. Kolegu i tyre Michael Collins drejtonte modulin komandues nė orbitėn pėrreth Hėnės. Ata qė nuk i besojnė kėsaj historie thonė se astronautėt pėr kėtė mision janė pėrgatitur nė poligonet e posaēme tė NASA-s. Sipas tyre xhirimet e para tė aterrimit tė mundshėm nė Hėnė janė bėrė mu nė kėto poligone tė NASA-s.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi