Teprica e lėngjeve shton 3 kilogramė

Shko poshtė

Super Teprica e lėngjeve shton 3 kilogramė

Mesazh nga Nora prej Mon Apr 18, 2011 8:36 amTe njė e treta e njerėzve shtimi i peshės nuk ėshtė vetėm pasojė e tepricės sė indeve yndyrore, por edhe teprica e lėngjeve. Nė disa raste ajo tepricė e lėngjeve mund tė shtojė edhe deri nė tre kilogramė, por mė sė shumti ndodh te femrat sesa te meshkujt.
Disa artikuj, siē ėshtė ushqimi i konservuar dhe ushqimet e tjera gjysmė tė gatshme, mund tė ndikojnė nė mbetjen e ujit nė trup.

Vlerėsohet se: nėse personi nė organizėm akumulon 100 gram kripė, duhet patjetėr tė bartė 13 litra ujė. Kjo ėshtė njė shtesė nė peshėn e trupit prej afro 11 kilogramėsh.
Ėshtė e sigurt se nuk na nevojitet kripa, pėrkatėsisht natriumi, nė sasi tė mėdha tė cilat shumica i konsumojnė gjatė ditės. Natriumi nė nivelin e rrezikshėm nuk e shton vetėm kripa e hedhur nė perime gjatė zierjes apo pėrdorimi i matur gjatė ngrėnies, por kripa e cila ėshtė e fshehur nė artikujt e paketuar gjysmė tė gatshme, p.sh. nė biskota, supa nė katrorka, keēapi, hamburgeri, suxhuku, proshuta, sallami apo peshku i terur...
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi