Qumėshti i nėnės parandalon obezitetin tek fėmijėt

Shko poshtė

Super Qumėshti i nėnės parandalon obezitetin tek fėmijėt

Mesazh nga Lim-On prej Tue Apr 19, 2011 1:35 am


Fėmijėt e ushqyer me qumėshtin e nėnės janė njė hap para nė krahasim me fėmijėt e tjerė pėr sa i pėrket zhvillimit


Specialistja
Dr. Yasemin Akarlar bėn tė ditur se gjatė 6 muajve tė parė qumėshti i
nėnės ėshtė i vetmi burim natyral, i cili plotėson tė gjitha nevojat dhe
kėrkesat e fėmijės. Dr. Akarlar pohoi se fėmijėt e ushqyer me gji
paraqesin njė zhvillim mė tė avancuar tė zgjuarsisė.

Njė rritje e
shėndetshme e fėmijėve arrihet vetėm me njė ushqyerje tė ekuilibruar
dhe tė mjaftueshme. Njė ushqyerje e shėndetshme arrihet vetėm me
qumėshtin e nėnės gjatė 6 muajve tė parė. Gjatė kėtyre muajve, fėmija
nuk ka nevojė pėr asnjė element tjetėr ushqyes dhe qumėshti i nėnės
ėshtė burimi mė natyral i cili plotėson tė gjitha nevojat e tij. Dhurata
mė e bukur qė mund t’i bėjė njė nėnė fėmijės sė saj padyshim qė ėshtė
ushqyerja me gji. Ushqimi shtesė asnjėherė nuk mund tė zėrė vendin e
qumėshtit tė gjirit.

“Qumėshti i nėnės ėshtė njė mrekulli dhuruar
fėmijėve. Asnjė burim tjetėr ushqyes nuk pėrmban vlerat e tij ushqyese.
Tek fėmijėt e ushqyer me gji, obeziteti shfaqet mė pak. Studimet e bėra
kanė treguar se fėmijėt e ushqyer me gji paraqesin njė zgjuarsi dhe
sukses akademik mė tė lartė se fėmijėt e paushqyer me tė. Pėrsėri kėto
fėmijė janė mė social dhe tė komunikueshėm”, shprehet dr. Akarlar duke
pohuar se pavarėsisht punimeve tė bėra pėr prodhimin e ushqimit pėr
fėmijė me ndihmėn e teknologjisė mė tė fundit, asgjė nuk mund tė
zėvendėsojė qumėshtin e gjirit.

Duke pėrmbajtur vlera tė larta
ushqyese, qumėshti i nėnės pėrshtatet lehtė me sistemin e ndjeshėm tė
fėmijėve. Nė kėtė mėnyrė fėmija harxhon mė pak energji pėr tretjen e
ushqimit ndėrsa pjesa tjetėr e energjisė harxhohet pėr rritjen dhe
zhvillimin e organeve tė trupit. Krahas kėsaj qumėshti i gjirit pėrmban
faktorė imunologjikė mbrojtės kundėr infeksioneve.

"Me anė tė
rruazave tė bardha qė pėrmban ėshtė shumė i dobishėm nė luftėn kundėr
infeksioneve tė fėmijės. Pėr kėtė arsye tek fėmijėt e ushqyer me gji
shfaqen mė pak shqetėsime si diarre, infeksione tė rrugėve respiratore,
infeksionet e veshit dhe urinės" u shpreh dr. Akarlar.

Qumėshti i
nėnės parandalon obezitetin. Ai mundėson ngopjen e fėmijės duke
parandaluar marrjen e kileve tė tepėrta. Fėmijėt e ushqyer me gji ngopen
pas ushqyerjes.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi