Gjumi i pasdites pėrmirėson kujtesėn

Shko poshtė

Super Gjumi i pasdites pėrmirėson kujtesėn

Mesazh nga Lim-On prej Tue Apr 19, 2011 1:35 am


Gjumi i pasdites pushon trurin dhe
pėrmirėson funksionet e kujtesės, ka dėshmuar njė hulumtim i ri. Mirėpo,
ky studim nė fakt vėrteton se ėshtė e dobishme tė flihet, por jo edhe
tė flihet nė gjumė tė thellė.
Gjumi i shkurtėr prej gjithsej dhjetė
minutash zvogėlon lodhjen edhe pse shumica e hulumtimeve tjera kanė
dėshmuar se pėr ēlodhje tė plot,ė mė i dobishėm ėshtė gjumi mė i gjatė.
Mirėpo, hulumtuesit gjermanė nga Universiteti i Dusseldorf ka kryer njė
test nė tė cilin kanė kėrkuar nga studentėt tė mbajnė mend njė listė tė
emrave dhe t’i rikujtojnė pasi tė kenė luajtur njė orė rresht lojėn e
durimit. Disave u ėshtė lejuar tė flenė pesė minuta nė fillim tė testit,
e mė vonė ėshtė dėshmuar se kanė mbajtur dukshėm mė shumė fjalė.
Para vet zhytjes nė gjumė, truri
sėrish pėrpunon ngjarjet e fundit dhe prodhon ndjenja tė ngjashme me
gjumin dhe mendime tė ndryshme “tė marra”. Duket se gjatė kėtyre
momenteve truri kėrkon materiale tė reja pėr tė ditur ēfarė tė bėj me
to. Pikėrisht kjo periudhė e shkurtėr ėshtė shumė e rėndėsishme pėr
pėrmirėsimin e kujtesės dhe nė fakt shumė mė i rėndėsishėm sesa vet
gjumi.
Marrė pėr bazė kėtė, shkencėtarėt janė tė mendimit se pėr pushimin e shkurtėr gjumi i thellė ėshtė i panevojshėm

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi