Ndėrkombėtarėt tė shqetėsuar me ndryshimet kushtetuese nė Hungari

Shko poshtė

Super Ndėrkombėtarėt tė shqetėsuar me ndryshimet kushtetuese nė Hungari

Mesazh nga D3M1 prej Tue Apr 19, 2011 9:32 am


Kushtetuta e re e miratuar nga partia qeveritare e djathtė nė parlamentin hungarez, ėshtė pritur me shqetėsim nga bashkėsia ndėrkombėtare.
Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Ban Ki Moon, gjatė njė vizite nė Budapest, kėrkoi nga presidenti Pal Schmitt dhe kryeministri Viktor Orban, qė tė respektohen tė gjitha marrėveshjet ndėrkombėtare, njofton Deutsche Welle.

Kritika pati edhe nga Bashkimi Evropian. Ministria e Jashtme gjermane shprehu dyshimet e saj nėse kushtetuta e re ėshtė nė pėrputhje me vlerat themelore tė Bashkimit Evropian.

Sipas kritikėve kushtetuta e re cungon tė drejtat e qytetarėve, forcon nė mėnyrė tė papranueshme pushtetin e kryeministrit Orban dhe pėr shkak tė saj qeveritė e ardhshme mund tė jenė jofunksionale.

Projektkushtetuta ėshtė propozuar nga partia Fidesz e kryeministrit Orban, e cila na parlamentin e vendit ka mbi dy tė tretat e shumicės sė nevojshme. Socialistėt dhe liberalėt nė opozitė bojkotuan votimin. Nė Budapest me mijėra njerėz protestuan edhe njėherė kundėr reformės kushtetuese.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi