Turqi, protesta pro kandidatit kurd

Shko posht

Super Turqi, protesta pro kandidatit kurd

Mesazh nga D3M1 prej Tue Apr 19, 2011 7:28 pm


Vendimi i autoriteteve zgjedhore n Turqi pr ti ndaluar garimin n zgjedhjet e qershorit, nj kandidati t pavarur q prkrahej nga partia pro kurde, ka nxitur protesta n zonn juglindore ku kryesisht banojn kurdt.
Partia kurde pr Paqe dhe Demokraci ka krcnuar me trheqje nga zgjedhjet pr shkak t ktij vendimi. Vendimi i autoriteteve pr kt kandidat ka t bj me dnimet e mparshme pr lidhjet q ka pasur me seperatistt rebel t partis s paligjshme kurde, Partia e Puns s Kurdistanit.

Prleshjet n mes t protestuesve kurd dhe policis jan raportuar n qytetin juglindor t Diarbakirit dhe qytetin lindor Van.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi