OSBE me 300 vėzhgues nė zgjedhje

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super OSBE me 300 vėzhgues nė zgjedhje

Mesazh nga D3M1 prej Tue Apr 19, 2011 7:31 pm


Misioni i OSBE-ODIHR do t’i ndjekė zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė 5 qershorit nė Maqedoni me 300 vėzhgues. Kjo organizatė ndėrkombėtare paralajmėron se, edhe pse disa nga rekomandimet janė implementuar, sėrish mbeten njė numėr i madh i ēėshtjeve tė cilave duhet t’u kushtohet vėmendje.
"Kjo vlen sidomos pėr implementimin dhe efektivitetin e kornizave ligjore, tė cilat ishin ndryshuar mė vonė, duke pėrfshirė dispozitat pėr financimin e fushatės, tė votave tė diasporės, detyrat e Komisionit Shtetėror tė Zgjedhjeve. Shqetėsime ka edhe pėr listat tė cilat duhet tė pastrohen, mbulimi i fushatės nga mediat si dhe frikėsimi i votuesve nė ditėn e e zgjedhjeve”, thuhet nė raportin e OSBE-sė.

Siē raporton INA, OSBE premton se sė bashku me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe institucionet shtetėrore, do tė bėjnė ēmos qė nė Maqedoni tė ketė zgjedhje korrekte dhe demokratike. Zgjedhjet do ti vėzhgojnė edhe 3.500 vėzhgues tė Organizatės qytetare “Most”.

Ndėrkohė, kryetari i Parlamentit tė Maqedonisė, Trajko Veljanovski, ka kėrkuar nga bashkėsia ndėrkombėtare tė dėrgojnė vėzhgues pėr zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė 5 qershorit. Ai ka dėrguar ftesa pėr vėzhgim zė zgjedhjeve deri te kryetari i Parlamentit Evropian, Jerzy Buzek, ai i Asamblesė parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, Mevlut Cavusoglu dhe deri te kryetari i Asamblesė parlamentare tė OSBE-sė, Petros Efthymiou.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi