Facebook dhe depresioni

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Facebook dhe depresioni

Mesazh nga Nora prej Wed Apr 20, 2011 6:21 amFenomeni Facebook ka ndihmuar pėr tė ndryshuar gjithēka, duke filluar nga mėnyra e komunikimit e deri nė ndryshimin e regjimeve diktatoriale, si nė Egjipt. Por sė bashku me tė mirat, vijnė edhe rreziqe, paralajmėron njė shoqatė e njohur e mjekėve pediatėr nė Amerikė.
"Sa ‘miq’ ka fėmija juaj nė Facebook? 100? 500? Mė shumė? Por ēfarė ndodh nėse fėmija juaj ka vetėm 10 "miq"? Tė mos kesh besim nė vetvete, tė mos e ndjesh veten nė njė nivel me tė tjerėt, ėshtė gjendje e vėshtirė kur je 14 vjeē.
Akademia Amerikane e Pediatrisė, nėpėrmjet udhėzimeve tė reja tė shpallura kėto ditė, u bėn thirrje mjekėve pediatėr qė tė flasin me adoleshentėt - djem e vajza - dhe me prindėrit e tyre rreth depresionit tė mundshėm tė Facebook- ut.
Pavarėsisht nėse ky lloj depresioni ėshtė tejzgjatje e depresionit tė zakonshėm, apo njė gjendje e veēantė depresive, rreziqet e tij shihen qartė. Numri i "miqve", statusi i pėrditshėm personal dhe fotografitė e adoleshentėve duke u argėtuar, mund tė tregojnė pjesė tė realitetit tė njė fėmije qė rri i vetmuar nė njė cep tė shkollės tė mbushur me njerėz.
Nuk ka dyshim, se pėr shumė adoleshentė, Facebook ka edhe tė mira; ata zgjerojnė horizontin e tyre dhe forcojnė lidhjet shoqėrore. Por pėr fėmijėt tė prirė pėr depresion, fėmijėt tė cilėt ndjejnė se "nuk janė lartėsinė e duhur", Facebook mund tė ketė efekt tė kundėrt.
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi