Rama: Po hetojmė manipulimet me listat

Shko poshtė

Super Rama: Po hetojmė manipulimet me listat

Mesazh nga D3M1 prej Wed Apr 20, 2011 10:15 am


Kryetari i opozitės Edi Rama, konfirmoi tė martėn nė mbrėmje ngritjen e njė strukture tė posaēme investigative, me iniciativėn e PS-sė, e cila po heton tė gjitha rastet e dyshimta me listat e zgjedhėsve.
Rama tha nė njė intervistė pėr News 24, se PS-ja do pėrballet dhėmb pėr dhėmb me pushtetin dhe shtoi se hetimi do t’i paraqitet nė kohėn e duhur qytetarėve dhe Prokurorisė.

“Kemi marrė masa speciale, duke u nisur nga eksperienca e 2009, duke pasur parasysh qė tė gjitha mangėsitė nė zgjedhje t’i adresojmė nė vende tė specializuara. Kemi njė strukturė tė posaēme investigimi, kemi identifikuar njė numėr tė caktuar njerėzish qė janė vėnė nė ballė tė proēesit tė manipulimit, me emėr dhe mbiemėr, po bėjmė gati njė dosje qė do t’ja ēojmė prokurorisė. Vazhdojmė verifikimet, kemi njė sėrė individėsh qė kanė shkelur ligjin, qė janė transferuar jo natyrshėm, pra banojnė nė njė vend dhe qė janė shpėrngulur nė njė vend tjetėr pėr tė votuar. Do pėrballemi sy pėr sy me pushtetin nė rast se shfaqet vullneti pėr tė manipuluar zgjedhjet”, tha Rama.

Rama tha se PS-ja po hyn me njė infrastrukturė jo tė garantuar, pasi sic tha ai nuk janė garantuar disa prej kėrkesave tė saj, dhe bėri pėrgjegjės pėr kėtė kryetarin e KQZ-sė Ristanin, tė cilin e krahasoi me njė “gangster” nė krye tė njė institucioni.

“Infrastruktura duhet tė ishte tejkaluar, nuk ka ndodhur dhe kjo e shumfishon barrėn e Saliut dhe pushtetit tė tij. Duhet tė garantohej transparencė e plotė e listave tė zgjedhėsve, nuk ka ndodhur, duhet tė identifikoheshin zgjedhėsit, transparencė nė procesin e numėrimit, dhe administrimt tė zgjedhjeve, nuk ka ndodhur. Ka njė komision qė drejtohet nga njė personazh qė ngjan me njė gangster mė shumė se sa njė kryetar“, tha Rama.

Lidhur me incidentet e ndodhura gjatė fushatės elektorale mes simpatizantėve tė dy forcave politike kryesore, Rama tha se qeveria ėshtė pėrgjegjėse pėr mbarėvajtjen e kėtij proēesi dhe shtoi se sipas tij, kjo ėshtė edhe njė shenjė paniku e pushtetit.

Rama tha gjithashtu se ndėrkombėtarėt kanė rolin e tyre dhe bėjnė atė qė munden pasi nuk janė pėr tė bėrė rolin e qeverisė, por pėr tė pėrcjellė kėtė proēes si miq.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi