Rastet e Hagės mbajnė peng ish-pjesėtarėt e UĒK-sė

Shko poshtė

Super Rastet e Hagės mbajnė peng ish-pjesėtarėt e UĒK-sė

Mesazh nga D3M1 prej Thu Apr 21, 2011 2:34 pm


Katėr rastet e Hagės qė ngarkojnė ish-pjesėtarė tė UĒK-sė nė Maqedoni pritet tė jenė pjesė e fushatės zgjedhore tek partitė politike shqiptare.
Vazhdimi i proceseve gjyqėsore “Maltretimi i punėtorėve tė Mavrovės” si dhe rasti i “Pendės sė Likovės” po mban peng dhjetėra ish-ushtarė tė UĒK-sė (Ushtria Ēlirimtare Kombėtare), nė mesin e tė cilėve janė edhe dy deputetė tė deritanishėm tė BDI-sė, Hisen Xhemaili dhe Hajrulla Misini. Shkruan Ina.

Sė fundi siē bėhet e ditur se gati nė procedim ėshtė edhe rasti i “Varrezės sė Neproshtenit”, pėr tė cilėn janė tė akuzuar dhjetėra ish-ushtarė dhe ish-komandanti i UĒK-sė dhe deputeti i deritanishėm i pavarur Daut Rexhepi-Leka.

Ka ngelur edhe njė rast tjetėr ende i pa proceduar, por qė dosja vazhdon nė Prokurorinė e Maqedonisė, e cila ka tė bėjė me akuzėn e ngritur kundėr “ish-kreut udhėheqės tė UĒK-sė nė Maqedoni”, dosje qė kryesohet me akuza kundėr Ali Ahmetit dhe bashkėpunėtorėve tė tij.

Tė katėr rastet nuk kanė gjetur akoma njė zgjidhje dhe se ato vazhdojnė tė jenė tė proceduara nė Prokurorinė Maqedonase.

Shoqatat e Veteranėve tė UĒK-sė kanė apeluar sėrish pėr mbylljen pėrfundimtare tė kėtyre dosjeve qė rrezikojnė stabilitetin nė vend dhe se ato theksojnė se ēėshtja e konfliktit tė vitit 2001 ėshtė zgjidhur me Ligjin pėr amnistinė pėr tė gjithė ish-pjesėtarėt e UĒK-sė.

Kreu i BDI-sė, Ali Ahmeti dhe partia e tij kanė paralajmėruar disa muaj mė parė se do tė mbyllin kėto ēėshtje, nėpėrmjet interpretimit tė Ligjit pėr amnisti nė Parlament, pasi qė me kėtė ligj mbyllen tė gjitha ēėshtjet e hapura. Nė total nė rast se do tė ndodh procedimi i tė gjitha katėr lėndėve, atėherė rreth 100 ish-pjesėtarė tė UĒK-sė mund tė akuzohen dhe gjykohen pėr krime lufte.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi