Maqedonia vet zgjedh nėse do jetė me Rusinė ose Evropėn

Shko poshtė

Super Maqedonia vet zgjedh nėse do jetė me Rusinė ose Evropėn

Mesazh nga D3M1 prej Thu Apr 21, 2011 2:35 pm


Maqedonia vet zgjedh se ēfarė politikė tė jashtme do tė zbatojė, a do tė jetė me Rusinė ose me Evropėn, porositi nga Ohri, ministri i Jashtėm rus Sergei Lavrov pas takimit me nikoqirin Antonio Milososki.
Ai tha se Rusia nuk ėshtė e afėrt me Maqedoninė qė tė jetė kundėr dikujt, pasi para dy ditėsh deklaroi nė Podgoricė se zgjerimi i mėtejmė i NATO-s tashmė nuk garanton sigurinė e dikujt.

“Ende janė tė gjalla instinktet tona qė na detyrojnė tė kėrkojmė ndonjė situatė tė fshehur. Fatkeqėsisht edhe politikanėt e caktuar evropian po tregojnė njė dukuri tė kėtillė kur i detyrojnė vendet e caktuara tė bėjnė zgjedhjen, ose jeni me Rusinė ose jeni me Evropėn. Ne zhvillojmė njė politikė tė hapur tė jashtme dhe jemi tė gatshėm pėr njė bashkėpunim tė ngushtė me ēdo vend. Ne nuk jemi tė afėrt me Maqedoninė qė tė jemi kundėr dikujt”, Lavrov.

Ai ka thėnė se duhet tė zgjidhet kontesti me emrin duhet tė zgjidhet, ndėrsa gjatė takimit ėshtė shprehur gatishmėria edhe pėr liberalizimin e vizave ndėrmjet qytetarėve tė dy shteteve. Shefi i diplomacisė maqedonase thotė se kjo vizitė mund tė jetė njė nxitje pėr thellimin e marrėdhėnieve ndėrmjet dy vendeve.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi