Dieta braziliane – humbni 10 kg pėr dy javė!

Shko poshtė

Super Dieta braziliane – humbni 10 kg pėr dy javė!

Mesazh nga Nora prej Fri Apr 22, 2011 6:01 amDieta braziliane ėshtė njė nga dietat “e shpejta” mė tė popullarizuara dhe mundėson qė pėr dy javė tė dobėsoheni madje 10 kilogramė. Ekzistojnė dy variante – dieta braziliane “super-e shpejtė” dhe “normale”. Bėn pjesė nė kategorinė e dietave tė varfra nutritive, ndėrsa ne ju prezantojmė variantin e shėndetshėm nėse dėshironi tė liroheni nga kilogramėt e tepėrt para sezonit tė verės.
Varianti normal i dietės braziliane zgjat katėr javė, dhe me ndihmėn e saj mund tė humbni deri nė 12 kilogramė. Hahet 4-5 herė nė ditė, ndėrsa ushqimet themelore janė perimet dhe pemėt.
Menyja shtatėditore
E hėnė
Mėngjesi: portokall, banane dhe njė filxhan lėng portokalli;
Zamra: njė gotė lėng portokalli dhe njė copė buke tė thekur;
Dreka: 100 gramė peshk tė zier, 100 gramė sallatė nga perimet e pagatuara;
Darka: – krejt njėjtė si mėngjesi;
Para se tė shkoni nė shtrat: 1 gotė lėng portokalli, 1 copė e vogėl buke e thekur.
E martė
Mėngjesi: vezė tė ziera butė, njė filxhan lėng molle;
Zamra: njė copė e vogėl buke e thekur, njė gotė lėng molle;
Dreka: 100 gramė tė mishit tė zier, 2 patate tė ziera, 4 gjethe tė sallatės sė gjelbėr.
Darka: 200 gramė peshk tė zier, ve shumė tė ziera, sallatė tė gjelbėr, bizele tė gjelbėr.
Para se tė shkoni nė shtrat: njė filxhan lėng tė mollės, bukė tė thekur.
E mėrkurė
Mėngjesi: njė filxhan qumėsht pa yndyrė, njė copė buke tė thekur;
Zamra: 100 gramė djathė tė payndyrshėm;
Dreka: 100 granė oriz, 150 gramė sallatė me lakėr tė freskėt me sos tė pėrbėrė nga njė limon dhe njė lugė majdanoz tė grirė imėt;
Darka: 100 gramė mish tė zier, njė mollė, 4 gjethe tė sallatės sė gjelbėr;
Para se tė shkoni nė shtrat: njė filxhan lėng molle, njė copė e vogėl buke tė thekur.
E enjte
Mėngjesi: njė filxhan lėng ananasi, 60 gramė ananas;
Zamra: njė filxhan lėng ananasi, njė copė e vogėl buke tė thekur;
Dreka: 100 gramė mish tė zier, njė copė e vogėl djathi dhe njė portokall.
Darka: 2 patate tė ziera, 150 gramė sallatė nga karota e freskėt e grimcuar me pak vaj;
Para se tė shkoni nė shtrat: njė filxhan lėng ananasi, njė copė buke tė thekur.
E premte
Mėngjesi: Njė filxhan lėng molle dhe njė copė e vogėl buke tė thekur;
Zamra: njė mollė, njė portokall;
Dreka: 150 gramė peshk tė zier, 2 karota tė vogla tė ziera;
Darka: njė pjatė supė perimesh, njė pjatė krem supe nga kėrpudhat ose njė pjatė ēorbė e peshkut, njė copė e vogėl buke;
Para se tė shkoni nė shtrat: njė gotė lėng portokalli, njė copė e vogėl buke tė thekur.
E shtunė
Mėngjesi: njė gotė lėng molle, njė copė buke tė thekur;
Zamra: 150 gramė sallatė nga panxhari i zier i grimcuar, me pak vaj bimor;
Dreka: njė pjatė supė perimesh, kėrpudhash apo ēorbė peshku, njė copė e vogėl buke;
Darka: 100 gramė kėrpudha tė fėrguara, 100 gramė sallatė nga perimet e pagatuara.
Para se tė shkoni nė shtrat: njė gotė lėng molle, 2 biskota tė freskėta.
E diel
Mėngjesi: njė banane, njė grusht rrush tė thatė;
Zamra: njė gotė lėng karote, njė copė e vogėl buke tė thekur;
Dreka: 100 gramė mish tė zier, 100 gram sallatė nga lakra e freskėt, qepė e bardhė dhe lėng nga 1 limon;
Darka: njė pjatė me perime apo ēorbė peshku nga kėrpudhat, 100 gramė pemė, 4 gjethe tė sallatės sė gjelbėr;
Para se tė shkoni nė shtrat: njė gotė lėng molle, dy fiq tė thatė.
Menyja pėrsėritet sipas nevojės prej 2 deri 4 javė – kurrsesi mė gjatė. Kthimi nė ushqimin “normal” arrihet me rritjen para sė gjithash tė pemėve dhe perimeve, dhe pastaj me rritjen e ngadalshme tė ushqimeve qė pėrmbajnė proteina. Siē e shihni, kjo dietė ėshtė e pasur me pemė dhe perime – pra nuk mund tė shkaktohet mungesė e vitaminave dhe mineraleve.
Me kėtė dietė rekomandohet edhe 30 minuta shėtitje, vozitje me biēikletė apo not ēdo ditė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi