Ananasi, njė mik i linjave

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Ananasi, njė mik i linjave

Mesazh nga Nora prej Sat Apr 23, 2011 5:41 amAnanasi pėrdoret edhe pėr tė plotėsuar mungesėn e yndyrave, pėr kompletimin e vitaminave, pėr raportin e mirė tė kaliumit dhe mjaftueshmėrinė e natriumit.
Me vetėm 40 kalori pėr 100 g, ėshtė njė ushqim jashtėzakonisht i lehtė, perfekt pėr dobėsim.

Ananasi ul ndjeshėm celulitet te femrat dhe ndihmon gjithashtu pėr tė rėnė nga pesha. Por kujdes, ananasi jo shumė i pjekur pėrmban shumė vitaminė C dhe ndihmon nė kėtė rast nė hapjen e oreksit.
Bėjeni marinadė lėngun e ananasit, e cila shėrben pėr zbutjen dhe tretjen, duke u dhėnė atyre njė shije tė mrekullueshme.

Ananasi duhet tė konsumohet i freskėt, sepse i konservuar humbet bromelinėn. Duhet edhe tė jetė i pjekur mirė: fatkeqėsisht, ngjyra e pishės nuk na ndihmon nė dallimin e pjekjes sė frutit, nėse ka ngjyrė tė verdhė mund tė jetė i pjekur sikurse edhe me ngjyrė jeshile. Kėshtu mundėsia e fundit pėr ta dalluar mbetet aroma, duke kontrolluar edhe mungesėn e pikave dhe gjethet qė duhet tė mos jenė vyshkur.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi