Ėmbėlsirat nuk trashin!

Shko poshtė

Super Ėmbėlsirat nuk trashin!

Mesazh nga Nora prej Sat Apr 23, 2011 9:38 pmNjė lajm i mirė pėr tė gjithė ata qė e preferojnė ēokollatėn dhe ėmbėlsirat e tjera. Shkencėtarėt thonė se ėmbėlsirat, lėre mė qė nuk ndikojnė nė shtimin e peshės, por i bėjnė njerėzit mė tė hollė dhe mė tė shėndetshėm.

Njė studim i ri, i bėrė nga shkencėtarėt amerikanė, ka treguar se ėmbėlsirat, duke pėrfshirė edhe ēokollatėn dhe bonbonet, nuk shkaktojnė mbipeshėn dhe nuk rrezikojnė shėndetin, me kusht qė tė mos e teproni me to.
Po ashtu, ėshtė hetuar se njerėzve qė u pėlqejnė ėmbėlsirat, janė pėr 15% mė pak tė rrezikuar nga paraqitja e shtypjes sė lartė tė gjakut dhe 15% mė pak tė rrezikuar nga paraqitja e ndonjė sindrome metabolike.
Edhe pse pjesėmarrėsit nė kėtė studim kishin ngrėnė ēdo ditė ėmbėlsira, nė pyetje ishin sasitė e vogla, deri nė 50 gramė, prandaj shkencėtarėt kanė tėrhequr vėmendjen se sasitė mė tė mėdha kanė efekt tė kundėrt.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi