Ushqimet mė tė dėmshėm pėr natėn

Shko poshtė

Super Ushqimet mė tė dėmshėm pėr natėn

Mesazh nga Nora prej Sat Apr 23, 2011 9:43 pmCilat janė ushqimet qė mund t’i konsumoni para gjumit?
Me siguri kėtė pyetje e keni parashtruar nėse keni pasur probleme me gjumin, kilet e tepruara, ose ndoshta me tė dy. Ja lista e prodhimeve qė duhet t’i shmangni nėse dėshironi gjumė cilėsor.
Mishi
Nėse darkoni vonė gjatė natės, shmangni mish, nė veēanti atė prej lope. Organizmit i duhet pak kohė qė ta digjestojė, ndėrsa proteinat qė i pėrmban shkaktojnė punė tė pėrshpejtuar tė neuroneve nė tru. Megjithatė, nėse duhet tė hani mish, zgjidhni mish pule ose gjel deti.
Akullore prej ēokollate
Gjėnė mė tė keqe qė mund ta futni nė organizėm para gjumit ėshtė sheqeri. Ai trupit i jep energji qė duhet tė harxhohet shpejt, por duke marrė parasysh se shkoni nė gjumė dhe aktivitetet janė nė minimum, sheqeri nė vend tė energjisė do tė transferohet nė yndyrė. Pikėrisht kėto janė arsye tė mjaftueshme qė herėn tjetėr kur tė dėshironi diēka tė ėmbėl para gjumit, vendosni pėr kos frutash ose banane tė freskėt.
Ēaji i zi
Me siguri ēaji i zi ėshtė zgjidhje mė e mirė sesa kafeja e mbrėmjes pėr shkak sasisė sė vogėl tė kafeinės, por nuk ėshtė zgjidhje ideale. Mė mirė zgjidhni ndonjė ēaj tjetėr, pėr shembull roibos (shitet nė tė gjitha marketet e mėdha) qė nuk pėrmban kofeinė dhe ėshtė e ėmbėl, dhe nuk duhet tė shtoni sheqer. Pėrmban antioksidues qė e zvogėlojnė tensionin e gjakut dhe e pėrforcojnė sistemin e imunitetit.
Kornfleks
Asnjė ushqim nuk ndihmon nė plotėsimin e sulmit tė urisė sė natės aq shpejt sa kornfelksi. Por, kini kujdes, pėrmban shumė sheqerna dhe prandaj duhet ta shmangni nėse dėshironi tė flini nė vend qė tė jeni hiperaktiv.
Tani dini ēfarė duhet tė shmangni para se tė shkoni nė krevat. Mbėshtetuni te kėto kėshilla dhe hani me masė. Rezultati? Gjumė cilėsor dhe trup i bukur!

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi