Aspirina zvogėlon rrezikun nga infarkti, por jo edhe nga pika nė tru

Shko poshtė

Super Aspirina zvogėlon rrezikun nga infarkti, por jo edhe nga pika nė tru

Mesazh nga Gonna prej Mon Apr 25, 2011 8:01 am

Sasitė e vogla tė aspirinės mund tė zvogėlojnė rrezikun nga sulmi nė zemėr, por nuk e zvogėlojnė atė nga pika nė tru, rrezikun nga mortaliteti kardiovaskular dhe mortaliteti nė pėrgjithėsi, e po ashtu, sipas ekspertėve, nuk e zvogėlojnė as rrezikun nga sėmundjet koronare tė zemrės.

Ekipi i ekspertėve nga universiteti i Alabamės ka ardhur nė pėrfundim se aspirina nuk e zvogėlon rrezikun nga pika nė tru, pėrderisa njė pėrfundim i tillė ishte bazuar nė rezultatet e marra nga nėntė analiza rreth ndikimit tė sasisė sė vogėl tė aspirinės nė shėndetin tonė.

Nė hulumtim kishin marrė pjesė rreth 100.000 meshkuj dhe femra, nga mosha 45 vjeēe e mė lartė, disa tė prekur nga diabeti, disa prej tyre ishin tė shėndetshėm, por asnjėri prej tyre nuk kishte dhimbje nė gjoks apo simptoma tė zemrės sė sėmurė.

Ishte vėrtetuar se sulme me pėrfundime fatale si pasojė e infarktit kishte 19% mė pak nė mesin e atyre qė kishin marrė aspirinėn, nė krahasim me ata qė nuk kishin marrė aspirinė, e nė ēdo 1.000 pjesėmarrės ēdo vit 18 prej tyre kishin pėsuar sulm nė zemėr.

Nga ana tjetėr, ėshtė vėrtetuar se aspirina rrit gjakderdhjen e brendshme nė 1 nė 1.000, nė krahasim me 0,7 nė 1.000 te personat qė nuk e kishin pėrdorur aspirinėn.

Duke komentuar kėto rezultate, Grejam Nikol, nga universiteti i shtetit Uashington, ka theksuar se aspirina nė ēdo rast ėshtė i dobishėm pėr ata persona qė tashmė kanė probleme me zemrėn apo te tė cilėt vėrehen faktorė tė rrezikut pėr kėtė sėmundje, siē janė diabeti, konsumi i duhanit apo mbipesha. /ap/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi