Ushqimi kundėr lodhjes dhe plogėshtisė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Ushqimi kundėr lodhjes dhe plogėshtisė

Mesazh nga Gonna prej Mon Apr 25, 2011 8:05 am

Ndryshimi i motit te shumica e njerėzve sjell telashe nė gjakrrjedhje. Mirėpo, profesori nga Vjena, Hademar Bankhofe,r ka zgjidhje pėr njė gjakrrjedhje normale, me kusht tė ndryshimit tė mėnyrės sė tė ushqyerit.

Marrė parasysh se ndryshimi i motit ndikon te njerėzit, duke i bėrė tė ndihen mė tė lodhur dhe mė tė plogėsht, nė menynė tuaj duhet tė pėrfshini supė nga pemėt dhe perimet apo supė me mish, ngase ofron mė shumė forcė se sa njė gotė kafe, kėshillon eksperti nga Vjena, i cili sugjeron qė nė pėrgjithėsi tė konsumohen mė shumė pemėt dhe perimet gjatė gjithė ditės.

“Gjakrrjedhja ka nevojė edhe pėr mikroelementin krom, e kjo do tė thotė tė konsumoni kėrpudha, manaferra, rrush tė thatė dhe pemė mė lėvozhgė tė fortė. Gratė sidomos kanė nevojė pėr hekur, e qė mund ta gjejnė nė mollė, bizele”, thekson Bankofer.

Nė institutin e Nju-Jorkut thuhet se gjakrrjedhja mund tė stabilizohet nėse gjatė ditės konsumohet njė trangull turshi apo njė pjesė integrale e bukės.

Por, mė e rėndėsishmja ėshtė qė gjatė ditės tė konsumoni sasi tė mjaftuar tė lėngjeve, me disa pika tė limonit tė freskėt. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi