Mollėt lehtėsojnė dhimbjet

Shko poshtė

Super Mollėt lehtėsojnė dhimbjet

Mesazh nga Gonna prej Mon Apr 25, 2011 8:06 am

Hulumtime tė shumta ēdo ditė vėrtetojnė ndikimin e dobishėm tė mbretėreshės sė pemėve – mollės. Pos forcimit tė ēuditshėm tė sistemit imun, njė mollė e konsumuar ēdo ditė mund tė ndikojė edhe nė shėrimin e shumė sėmundjeve.

- Molla ėshtė pema e vetme qė mund tė konsumohet herėt nė mėngjes nė bark tė zbrazėt, para apo pas ushqimit, madje edhe para gjumit.

- Pra, sa mė shpesh konsumoni mollėt, tė kuqe, tė gjelbra, tė ėmbla dhe tė tharta.Ja ku kjo pemė e po ashtu edhe uthulla nga molla mund tė ndihmojė:

Ngėrēet

Njėra nga arsyet e mundshme pse shfaqen ngėrēet mund tė jetė mungesa e kalciumit, magnezit dhe vitaminave B dhe C, e tė gjitha kėto gjenden nė mollė. Me rastin e ngėrēeve, ndihmė tė madhe mund tė ofrojė edhe uthulla, e cila do tė pėrmirėsojė absorbimin e kalciumit dhe magnezit.Astma

Simptomat e astmės shkaktohen prej infeksioneve tė organeve tė frymėmarrjes. Nxitės tė mundshėm tė astmės mund tė jenė ajri i ftohtė, aktivitetet fizike, lloje tė caktuara tė ushqimit, infeksionet dhe alergjitė. Se mollėt ndikojnė pozitivisht nė simptomat e astmės ka treguar edhe hulumtimi mė i fundit nė Britani tė Madhe. Hulumtimi ka vėrtetuar se konsumimi i dy mollėve ēdo ditė zvogėlon rrezikun nga astma pėr njė tė tretėn. Lėngu nga molla po ashtu ishte treguar si mė i forti kundėr astmės, ngase fshehtėsia e tij gjendet nė numrin e madh tė antioksiduesve. Fshehtėsia e mollės ėshtė nė lėvoren e saj, prandaj mos e qėroni atė.Shtypja e lartė e gjakut

Faktorėt e rrezikut qė shtojnė mundėsitė pėr lajmėrimin e shtypjes sė lartė tė gjakut pėrfshijnė mbipeshėn, nivelin e lartė tė hormonit reninė nė veshkė, rezistencėn ndaj insulinės, moshėn dhe gjenet, e nė disa herė madje nuk mund tė shpjegohet fare. Hulumtimet japoneze tregojnė se uthulla nga mollėt mundet ta zvogėlojnė shtypjen e gjakut. Nė fakt ndihmon edhe kundėr mbipeshės, zvogėlon shtimin e nivelit tė sheqerit pas shujtave si dhe kontrollon nivelin e kolesterolit.Diarreja

Shkaku i sasisė sė lartė tė pektinės, mollėt janė tė shkėlqyeshme edhe nė rregullimin e tretjes sė ushqimit. Pektina formon njė shtresė mbrojtėse rreth stomakut, qetėson lukthin dhe parandalon iritimet. Mu pėr kėtė arsye, nė rast tė problemeve me tretjen e ushqimit, sugjerohet konsumimi i mollėve, pėrderisa pėr zvogėlimin e ngėrēeve nė lukth e shkėlqyeshme ėshtė molla e zier.Osteoporoza

Osteoporoza ėshtė ērregullimi i humbjes sė masės sė kockave, qė tipike ėshtė pėr gratė gjatė menopauzės dhe mund tė shkaktojė fraktura. Po ashtu, osteoporoza mund tė lajmėrohet si pasojė e aktivitetit tė tepruar apo mungesės sė aktivitetit fizik. Mollėt pėrmbajnė flavonoide qė mund tė parandalojnė dobėsimin e eshtrave, pėrmirėsojnė nivelin e estrogjenit dhe pėrmirėsojnė absorbimin e kalciumit, dhe nė kėtė mėnyrė zvogėlojnė rrezikun e lajmėrimit tė osteoporozės.Imuniteti i dobėt

Njė mollė mesatarisht pėrmban 8% tė nevojave tona ditore pėr vitaminėn C, qė njihet si luftues i shkėlqyeshėm pėr imunitet tė fortė. Pektina e cila gjendet nė mollė arrin prodhimin e antitrupave dhe rruazave tė bardha tė gjakut qė ndihmojnė trupin qė tė mbrohet nga sėmundjet. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi