Lngjet dietale lngje vdekjeprurse?!

Shko posht

Super Lngjet dietale lngje vdekjeprurse?!

Mesazh nga Gonna prej Mon Apr 25, 2011 8:07 am

Ekspertt nga Fakulteti i mjeksis n universitetin n Majami kan zbuluar lidhjet n mes konsumimit t lngjeve dietale dhe sulmit n zemr dhe atij n tru.

Pr rreth nnt vjet rresht, hulumtuesit kan prcjell 2500 t anketuar, t cilt do dit kishin konsumuar lngje dietale pr 48% ishin m t ekspozuar sulmit n zemr dhe n tru.

Deri n prfundim t hulumtimeve 212 persona kishin psuar sulm n tru, 149 kishin psuar sulm n zemr, ndrsa 338 prej tyre kishin vdekur si pasoj e smundjeve vaskulare. Duhet t merren parasysh shprehit e t ushqyerit. Shembull, personat q zvoglojn numrin e kalorive duke konsumuar lngje dietale mund t ken shujta jo t shndetshme, si dhe do t konsumojn shum yndyra dhe krip, ka shpjeguar mjeku Filip Gorelik, udhheqs i hulumtimeve neurologjike n universitetin Illinois. /ap/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi