Sharja zvogėlon dhimbjen?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Sharja zvogėlon dhimbjen?

Mesazh nga Gonna prej Mon Apr 25, 2011 8:08 am

Nė natyrė asgjė nuk ėshtė bardh e zi. Ēdo ditė e mė shpesh dėgjojmė se si bakteret apo rrezet UV nuk janė tė shėndetshme pėr ne dhe kjo ėshtė mirė. Por, kohėt e fundit gjithnjė e mė shpesh po dėgjojmė se ka diēka tė mirė nė shprehitė e kėqija tė sjelljes sonė dhe qė na bėn mė tė fortė.Sharja

Kjo dikur ishte shumė e pakėndshme. Tash sharja e preferuar mund tė largojė dhimbjen. Mendohet se sharja nxit nė trup pėrgjigjen ndaj stresit dhe nė kėtė mėnyrė i ndihmon trupit qė tė luftojė me krizėn e krijuar.

Negativiteti

Pesimizmi mund tė parashikojė dhe t’ju shtyjė nė aksion kundėr skenarėve tė kėqij.Thashethemet

Thashethemet ėshtė menduar tė jenė shenjė e pasigurisė. Mirėpo, thashethemet nganjėherė mund tė forcojnė marrėdhėniet dhe kodeksin moral.Mllefi

Mllefi deri mė tani nuk ishte i shėndetshėm, sepse ishte konsideruar se rrit shtypjen e gjakut. Mirėpo, derisa problemet me mllefin nuk janė probleme kronike, kur jeni tė zemėruar kjo mund ta largojė stresin. Nėse me mllef largoni stresin dhe ankthin, zvogėloni nivelin e kortizolit nė trup dhe zvogėloni gjasat e dobėsimit tė eshtrave, si dhe zvogėloni mundėsinė e vuajtjes nga mbipesha dhe depresioni. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi