Italia dhe Franca: Tė ndryshojė Shengen

Shko poshtė

Super Italia dhe Franca: Tė ndryshojė Shengen

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Apr 26, 2011 9:43 pmKE refuzon, por lejon rikthimin e kontrollit kufitar

Filloi me njė shtrėngim gati tė ftohtė duarsh takimi mes kryeministrit Silvio Berlusconi dhe presidentit francez Nicolas Sarkozy mbi temėn e emigracionit.

Por nė pėrfundim tė bisedimeve, mes dy liderėve pati njė pėrputhje tė plotė idesh dhe pikėvėshtrimesh.

“A nuk ėshtė adaptimi i institucioneve europiane njė gjė normale? A nuk ishte Shėngen njė ndryshim i asaj qė ekzistonte mė parė? E gjitha kjo ėshtė plotėsisht normale. Tė gjithė ata qė kundėrshtojnė ēdo evolucion tė Shėngenit janė ata qė nuk e duan atė”, ėshtė shprehur Sarko.

“Nė rrethana tė veēanta, tė dy vendet besojnė se duhet tė ketė ndryshime nė Marrėveshjen e Shengenit dhe ne vendosėm tė punojmė pėr kėtė se bashku”, theksoi Berlusconi.

Ideja italo-franceze ėshtė njė modifikim i traktatit tė Shengenit, kryesisht nė situata tė jashtėzakonshme. Prandaj iu dėrgua njė letėr kryetarit tė Komisionit Europian, Jose Manuel Barroso pikėrisht mbi kėtė propozim. Komisioni europian u pėrgjigj se pezullimi i traktatit tė Shengenit nuk ėshtė njė opsion, ėshtė diēka e pamundur.

Por ėshtė e munduar ama njė rifutje e pėrkohėshme nė fuqi e kontrolleve nė kufij. Takimi italo-francez u bė i nevojshėm pas ballafaqimit mjaft tė fortė mes qeverive tė dy vendeve lidhur me kalimin nė Francė tė emigrantėve qė mbėrritėn javėt e fundit nė ishullin siēilian tė Lampeduzės.

Pikėrisht pajisja e emigrantėve me lejeqendrime tė pėrkohshme nga autoritetet italiane, lejeqendrim qė i lejonte tė qarkullonin nė tė gjitha vendet e zonės Shengen, hapi njė mosmarrėveshje shumė tė fortė me Francėn.

Mosmarrėveshje qė mesa duhet, pas takimit tė fundit janė kapėrcyer mė sė miri.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi