Shenjat e fshehta tė dobėsimit tė imunitetit

Shko poshtė

Super Shenjat e fshehta tė dobėsimit tė imunitetit

Mesazh nga Gonna prej Thu Apr 28, 2011 7:02 am

Vlerėsojeni se sa i fortė ėshtė imuniteti juaj, duke lexuar shtatė shenjat e dėmtimit tė imunitetit dhe mėsoni se ēka duhet bėrė, nė mėnyrė qė ta ruani shėndetin tuaj:Sasitė e tepėrta tė sheqerit

Sasitė e tepėrta tė sheqerit nuk shkaktojnė vetėm mbipeshė. Njė studim i botuar nė revistėn “American Journal of Clinical Nutrition” ka treguar se ata qė konsumojnė 100 g sheqer (p.sh. tri kanoēe me pije tė gazuara), pėr pesė orė pas konsumimit do tė kenė leukocite me njė aftėsi mė tė vogėl pėr tė mbytur baktere.Nuk konsumoni

ujė sa duhet

Ekziston arsyeja pse njerėzit e sėmurė kanė nevojė pėr mė shumė lėngje. Organizmi ynė ka nevojė pėr sasi tė mėdha tė lėngjeve, qė tė mund tė nxjerrė jashtė helmet. Se sa lėngje (ujė) duhet tė konsumoni gjatė ditės, varet nga personi nė person. Nėse urina juaj ka ngjyrė tė verdhė tė zbehtė, d.m.th se pini sasi tė mjaftueshme tė ujit.Duhet tė humbni

kilet e tepėrta

Kilet e tepėrta dėmtojnė zemrėn, trurin dhe organet e tjera. Ato janė tė dėmshme edhe pėr sistemin imunitar. Nė fakt, ėshtė parė se personat me formėn mė tė rėndė tė gripit tė derrit kanė njė indeks trupor mė tė madh se 40, gjė qė d.m.th se janė me mbipeshė ekstreme (obezitet). Kilet e tepėrta mund tė shkaktojnė ērregullim tė ekuilibrit hormonal dhe inflamacione tė cilat dobėsojnė imunitetin.Keni hundė tė tharė

Shkuarja e hundės me gjasė ju nervozon, por ajo paraqet njė mbrojtje tė mirė nga ftohja dhe gripi. Sekrecioni i hundės robėron viruset dhe i nxjerr jashtė organizmit ato. Nėse thatėsia e hundės ėshtė problem i pėrkohshėm, mund tė pėrdorni pika tė tretėsirės fiziologjike, qė i gjeni nė barnatore, por nėse hunda juaj ka kohė qė ėshtė e tharė, atėherė shkoni te mjeku pėr ta zbuluar shkaktarin.Jeni nėn njė stres tė madh

Sipas raportit tė Shoqatės psikologjike amerikane, stresi i gjatė dobėson pėrgjigjen imunitare tė organizmit. Pėrpos kėsaj, nėse jeni nėn stres derisa jeni me grip, atėherė do tė vijė deri te pėrkeqėsimi i simptomave.Ftoheni shpesh

Kjo d.m.th se keni njė imunitet tė dobėt. Personi i rritur gjatė sezonit tė dimrit mesatarisht pėrjeton njė deri nė tri ftohje, tė cilat zgjasin 3-4 ditė. Nėse ftoheni mė shpesh, atėherė d.m.th se mbrojtja e organizmit tuaj ėshtė e dobėsuar. Ēka tė bėni? Flini mė shumė, ushtroni me rregull dhe pėrkujdesuni qė nė menynė tuaj tė ketė pemė dhe perime tė freskėta.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi