Dieta, mė efikase nėse nuk i pėrgatitni vetė ushqimet

Shko poshtė

Super Dieta, mė efikase nėse nuk i pėrgatitni vetė ushqimet

Mesazh nga Gonna prej Thu Apr 28, 2011 7:04 am

Lufta ndaj kilogramėve tė tepėrt ėshtė tepėr e vėshtirė. Nuk rreshtin dietologėt dhe mjekėt duke i kėshilluar njerėzit qė tė reagojnė ashpėr ndaj obezitetit (mbipeshės sė theksuar), tė kujdesen pėr trupin e tyre, sepse pesha e tepėrt sjell sėmundje.

Sė fundmi, gjatė takimit tė pėrvitshėm tė “Obesity Society” nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikė ėshtė prezantuar njė kėrkim i Universitetit tė Kalifornisė, qė tregon pėrdorimin e njė programi komercial pėr t’u dobėsuar.

Nė studim u pėrfshinė 400, gra me moshė mesatare 44 vjeē.

Ekspertėt i ndanė gratė nė tri grupe. I pari u pėrfshi nė njė dietė tė kontrolluar dhe aktivitet tė pėrditshėm fizik. Kėto gra i pėrgatitnin vetė ushqimet.

Dy grupet e tjera morėn ushqime tė pėrgatitura nga tė tjerė, njėri porosiste me anė tė telefonatave dhe njė tjetėr grup, pas takimeve me ekspertėt. 24 muaj pas nisjes sė studimit, anėtarėt e grupit qė pėrdornin ushqimet pas takimit me ekspertin kishin humbur mesatarisht 7,4 kilogramė. Ata qė ushqeheshin, pasi e porositnin ushqimin me telefon, humbėn 6,2 kilogramė, ndėrsa ata qė kishin ushqim tė kontrolluar, por qė e pėrgatitnin nė shtėpi kishin humbur vetėm nga dy kilogramė.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi