Infarkti mė i shpeshtė, gjatė paradites

Shko poshtė

Super Infarkti mė i shpeshtė, gjatė paradites

Mesazh nga Gonna prej Thu Apr 28, 2011 7:06 am

Sulmet e zemrės qė ndodhin nė kohėn e paradites janė shumė me tė vėshtira se ato qė ndodhin nė pjesėn tjetėr tė ditės, ka pohuar njė ekip i ekspertėve spanjollė, pėrderisa ishte botuar nė revistėn mjekėsore tė Britanisė, ‘Heart’.

Ekipi spanjoll kishte vėzhguar tė dhėnat e 811 pacientėve, ndėrmjet viteve 2003 dhe 2009.

Mė shumė se tre tė katėrtat e kėtyre pacientėve ishin meshkuj, e mosha mesatare e tyre ishte rreth 62 vjet. Prej tyre 269 kishin pėrjetuar infarkt nga ora gjashtė e mėngjesit deri nė mesditė. Kur ishte matur sasia e enzimės nė gjakun e tė anketuarve, ishte vėrtetuar se kjo kishte ndodhur shkaku i bllokadės sė dėrgimit tė gjakut nė muskujt e zemrės.

Te pacientėt qė kishin pėrjetuar infarkt ndėrmjet orės gjashtė tė mėngjesit dhe nė mesditė, pėrkatėsisht nga kalimi i errėsirės nė dritė, indi i vdekur i zemrės kishte njė sipėrfaqe prej 21% mė tė madhe sesa te pacientėt qė infarkti u kishte ndodhur ndėrmjet orės 18:00 deri nė mesnatė.

Sipas ekspertėve spanjollė, kėto zbulime mund tė pėrdoren pėr efektivitetin e ilaēeve kundėr sėmundjeve tė zemrės. /ap/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi