Nuk dini tė thoni “Jo”? – fajin e kanė gjenet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Nuk dini tė thoni “Jo”? – fajin e kanė gjenet

Mesazh nga Nora prej Thu Apr 28, 2011 1:31 pm

ADN-ja i bėn njerėzit mė tė ndjeshėm dhe mė tė gatshėm pėr tė pranuar se pėr tė refuzuar, ka treguar studimi i publikuar nė “Journal of Neuroscience”.
Pėr kėtė arsye disa njerėz, edhe pse mund tė duken pak irritues, frikacakė, madje edhe tė pėrulur, thjesht nuk mund tė thonė “jo”, kanė konkluduar shkencėtarėt.
Truri punon nė mėnyrė “tė caktuar”, ashtu qė mė parė konsulton, dhe mė pas njohuria lidhet me pėrvojėn. Korteksi prefrontal fillimisht vlerėson kėshillėn para se ta marrė pjesa e trurit e cila quhet striatum.
Striatum, qė gjendet thellė nė tru, ėshtė pjesa e cila shqyrton pėrvojėn para se tė vendosė, nėse konstaton qė kėshilla ėshtė korrekte. Gjenetika e njerėzve ndikon nė atė se sa mirė dhe se sa shpejt vepron striatumi.
Kjo pjesė ėshtė shumė e ndjeshme te njerėzit, tė cilėt kėshillėn menjėherė e dėgjojnė sepse vepron shpejt. Por, besimi i verbėr mund t’i bėjė njerėzit mė naivė dhe mė tė hapur pėr mashtrime.
“Njerėzit tė cilėt nuk dinė tė thonė “jo”, atė qė kanė dėgjuar do tė tentojnė ta shtrembėrojnė pėr ta arsyetuar sjelljen e vet dhe ta perceptojnė mė shumė nė dritėn e asaj ēka ata mendonin dhe dinin pėr tė mė herėt”, pohon udhėheqėsi i hulumtimit, Michael Frank.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi