Ēka i bashkon meshkujt dhe femrat

Shko poshtė

Super Ēka i bashkon meshkujt dhe femrat

Mesazh nga Nora prej Thu Apr 28, 2011 1:40 pmMė parė meshkujt kishin ngritur disa hipoteza mbi orgazmėn femėrore, tė cilat seksologėt i kundėrshtojnė sepse nuk janė aspak tė vėrteta. Sipas tre gratė nuk kanė fantazi tė veēanta seksuale.
Ndaji fantazitė e tua mė partnerin
Ėshtė e gabuar nėse edhe sot mbėshtetet ky mendim, pasi sipas sociologėve femrat nuk e kanė aspak problem t’u tregojnė meshkujve se si ndihen. Megjithatė, ka femra qė flasin nė mėnyrė tė hapur pėr dėshirat e tyre, e megjithatė jo me partnerin.
Nėse meshkujt do tė dėgjonin ato qė i rrėfejnė njėra-tjetrės, do tė ēmendeshin. E disa tė tjerė do t’ia mbathnin”- shprehen sociologėt.
Si t’ia mbushėsh mendjen njė femre qė tė t’i tregojė ty fantazitė e veta seksuale dhe jo mikeshave? Pėrgjigjja ėshtė e thjeshtė: Duke bėrė pyetje. Fillo duke i treguar disa nga mendimet dhe fantazitė e tua. Asgjė nuk ėshtė mė e efektshme sesa ky tregim i pikave tė tua tė dobėta, kjo e bėn dikė tjetėr qė tė hapet mė lehtė.
Dėshirat nė ēift shpesh janė tė njėjta
“Disa meshkuj, duke u pėrpjekur tė jenė tė ndjeshėm dhe tė plotėsojnė nevojat e partneres, mendojnė se seksi i shpejtė ėshtė i ndaluar”, thonė seksologėt. E megjithatė ėshtė e rėndėsishme tė mėsohet se edhe femrat e duan njė tė shpejtė. Kur burrat dhe gratė arrijnė tek tė tridhjetat, ndryshon edhe nevoja dhe dėshira e tyre pėr fazėn pėrgatitore. Sipas disa studimeve tė bėra, meshkujt e pyetur nga 35 vjeē e lart: se cila ishte pjesa mė e mirė e njė marrėdhėnieje seksuale, shumica e tyre u pėrgjigjėn: Faza parapėrgatitore.
Sa pėlqehet “agresiviteti”
Sė fundmi psikologėt kanė pranuar se nga pikėpamja seksuale, femrat nuk janė shumė mė tė ndryshme nga meshkujt. Ashtu si edhe meshkujt shpesh femrat pėlqejnė njė seks pa pėrkėdheli, shumė prej tyre madje pėlqejnė edhe tė kapen me vendosmėri dhe me forcė nga partneri i tyre herė pas here. Ėshtė mjaft i pėrhapur njė mendim se sensualiteti mashkullor ėshtė brutal. Nė tė kundėrt, seksologėt mendojnė se seksi, duhet, dhe mund tė jetė spontan dhe instiktiv nga ana e tė dy partnerėve. Edhe pse kjo sjell rrezikun qė tė dy partnerėt tė mund tė veprojnė nė njė mėnyrė qė mund tė duken si agresivė ndaj njėri-tjetrit. Ideja e njė mashkulli qė pyet: “A tė pėlqen ta bėj kėshtu e dashur?” apo “Tė pėlqeu zemėr?” mund t’i pėlqejė ndonjėrės, por nuk ekzistojnė prova qė kjo ėshtė ajo qė preferojnė shumica e femrave.
Meshkujt dhe femrat tė ndryshėm nga natyra
Meshkujt nga natyra janė shumė tė ndryshėm nga femrat, pasi e kanė mė tė lehtė tė marrin vendimin pėr tė kryer marrėdhėnie edhe pse kanė pak kohė qė e kanė njohur partneren, dhe e vetmja dėshirė e tyre ėshtė qė tė bėjnė performancėn mė tė mirė. Por ajo qė i bashkon mė shumė tė dyja gjinitė, janė fantazitė dhe ėndrrat pėr seks. Tė ėndėrrosh nuk ėshtė ndonjė e veēantė e madhe apo njė “pasuri”, por padyshim qė kanė sharmin e tij. Pėr shembull njė mbidozė e ėndrrave tuaja nė dėshirėn pėr seks mund tė bėnte qė ju tė pėrfshiheshit mė shumė gjatė aktit, por edhe mund t’u largonte nga e dashura me tė cilėn po shoqėroheshit. Sipas rezultateve tė studiuesve, meshkujt janė mė tė prirė se sa femrat qė tė kenė ėndrra seksuale. Meshkujt duhet tė “kontrollojnė” dėshirat e tyre duke ėndėrruar mė shumė nga sa duhet.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi